Přeskočit na hlavní obsah

Hádka o Josefu Kunském a o politické geomorfologii

 Uživatel Jaromír Demek Vás zve, abyste se přidali ke komunitě "Smrt kapitalistické ochraně přírody"

Pane Bože, to je zase bolševické fňukání. Prostě se smiř s tím, že dnes o ochraně přírody nerozhodují jen tvoji chlebodárci, ale i soukromé subjekty, které mají mnohem větší motivaci se starat o krajinu, když jim poskytuje zisk. Elektrárny byly odsířeny, pole byla rozdělena a oživena remízky, a ty tady pořád skuhráš nad novými pořádky, místo abys prostě přiznal, že jste se vy soudruzi mýlili. Už mě nebaví to poslouchat pořád dokola, tyhle pamflety si piš do Haló novin.

Ne, s tím se nesmířím. O ochraně přírody má rozhodovat stát a jeho obyvatelé. Nikoli zahraniční subjekty plné špinavého kapitálu a kostlivců ve skříni. Elektrárny možná odsířeny byly, ale města jsou plná odpadků. Ano, máš pravdu, soudruzi se zmýlili. Ale ve svém rozhodnutí uvalit republiku do rukou nenasytných korporací a mocichtivých "disidentů" schovávajících se za líbivými slovy.

________________________________


"Tvůj intelektuální okruh je bolševická partička angažovaných geografů že Sojuzu. Nejsi schopný ani přemýšlet vlastním mozkem, ani se rozhlédnout dál než za hranice 'bratrské' Rusi. Ty jsi fakt rudej až za ušima, kamaráde. "

Rozhlédnout se dál než za hranice bratrské Rusi nejsi schopný spíš ty. Já čtu běžně knihy anglických, amerických, kanadských, francouzských i německých geomorfologů. Já jsem publikoval s Cliffordem Embletonem a Hansem Kuglerem. Spíše ve tvojí publikační činnosti, když už nějakou vykážeš, vidím jen citace soudruhů ze Sojuzu.

"Ty sice čteš americké a kanadské geomorfology, ale kdykoli na ně napíšeš recenzi, tak je zhejtíš na to, že opomíjejí tu vaši velkolepou sovětskou geosystémovou teorii a že řadí geomorfologii do geologie, a ne do geografie. Taky ti věčně vadí, že tito autoři upozorňují na nezvratnost lidských zásahů do krajiny, zatímco ty a ten tvůj sovětský předvoj žijete v bláhovém domnění, že socialistická společnost všechno vyřeší. A co se týče toho Kuglera, tak pokud se nemýlím, ten je z NDR, ne? Ještě jsem tě neviděl, abys četl nějaké imperialistické geomorfology z jiného důvodu než z toho, abys mohl poukázat na vady jejich přístupu a jejich zaostalost vůči sovětské škole. Prostě jsi rudej až za ušima, tak si tady nehraj na světoběžníka a přiznej barvu."

Nikoho za nic "nehejtím". Pokud někdo opomene v teoretické části svojí publikace teorii geosystémů, tak ano, vyčtu mu to, protože tato teorie významně posunula hranice poznání v geomorfologii, bez ohledu na to, v jaké části světa byla rozvinuta. S politikou to nemá nic společného. Ano, v předmluvě k teorii geosystémů přidávám obligátní marxistickou omáčku, která vypadá dobře z politického hlediska. Ovšem teorie geosystémů se dá dost dobře obhájit aji bez ní. Že se podle americké tradice geomorfologie řadí do geologie, konstatuji jako holý fakt a nikomu to nevyčítám jako chybu. Pouze poukazuji na rozdíly. A co se týče toho pesimismu ohledně lidských zásahů do krajiny: Já ten pesimismus Američanů chápu. Ale zkus na toto poukázat v časopise vycházejícím pod záštitou ČSAV a garantuji ti, že druhý den jsi bez práce a tvůj ústav bez finančních prostředků. Za těch 30 let sis mohl všimnout, že ne všecko je vhodné říkat nahlas. Je mi upřímně jedno, jestli je Kugler z NDR nebo SRN. Mě zajímá to, že dělá kvalitní vědu. Proto s ním spolupracuji. Žádné knihy nečtu s účelem je suše zkritizovat a poukázat na chyby jejich autorů. Kunského jsem četl proto, že se jedná o významného geografa a jeho dílo má vliv na vědeckou obec i laickou veřejnost. A já, na rozdíl od Kunského, stavím svoje argumenty na věcných nedostatcích a logických rozporech v jeho psaní, nikoliv na mém osobním problému s ním. Knihy imperialistických geomorfologů čtu proto, poněvadž chcu mět přehled, k jakým novým poznatkům a závěrům tato disciplína dochází v mezinárodním měřítku. Já nejsu kurva žádné sovětské tajné agent. Tak mi prosím přestaň předhazovat něco, co nedělám. Kdybys ty moje články skutečně četl, nemusel bych ti to tady takhle sáhodlouze vysvětlovat.

"Logické rozpory vidím spíš u tebe. Na jednu stranu tvrdíš, že geomorfologie nemá s politikou nic společného, na druhou stranu zcela nepokrytě přiznáváš, že minimálně část tvých tvrzení ve tvé publikační činnosti je definována politickou objednávkou. Říkáš, že je ti jedno, odkud který geomorfolog pochází, ale realita je taková, že knihy západních autorů vždy zkritizuješ, kdežto knihy autorů východního bloku vyneseš do nebe. Nevím, proč do toho pleteš Kunského. O Kunském jsem vůbec nemluvil. Ale když už ho zmiňuješ, tak zrovna ta tvoje recenze Kunského je exemplárním případem tvého pokrytectví. Recenzoval jsi jedinou jeho publikaci, a to syntézu, ve které jsi shledal dostatečný počet zjednodušujících tvrzení, které jsi mohl napadnout. O jeho specializovaných publikacích, které jsou odborně na výši, účelově mlčíš. A ještě sis přizval partičku kamarádů, abyste Kunskému ukázali, že nad ním máte přesilu. Tak už se konečně přiznej, že celé tvoje působení v geografii není nic víc než mocenská hra o trůny."

Já pouze tvrdím, že geomorfologie jako vědecká disciplína nemá s politikou nic společného (oproti například politické geografii). Že vědecký provoz všech geografických disciplín pod záštitou státní instituce je ovlivňován politikou, to už je jiná otázka. Žádný logický rozpor ve svém psaní nepozoruji. Teorie geosystémů je logicky konzistentní i bez marxistické podpěry. Ta je tam přidána, ano, z provozních důvodů, ale v jiných politických podmínkách by byla logicky obhajitelná aj bez ní. Dávám ti za pravdu pouze v tom, že mám ideový rozpor (nikoli logický rozpor) ohledně schopnosti lidské společnosti revitalizovat krajinu, kterou svými zásahy poškodila. Domnívám se, že ano, ale nelze to udělat rychle a bez obětí. V oficiálním projevu samozřejmě musím říkat, že socialistická společnost to vyřeší. To je část mojí práce, která náleží do administrativy, nikoliv do vědy. 

Není pravda, že publikace imperialistických autorů recenzuji zásadně negativně, zatímco knihy autorů východního bloku vždy pozitivně. Všechny svoje recenze píši objektivně a věcně, z hlediska faktické správnosti a novosti poznání, které přinášejí. Když už jsi mě obvinil z toho, že jsem nařkl Američany, že opomněli zmínit geosystémy, morfostruktury a morfoskulptury, tak nedávno jsem vyčetl několika sovětským autorům, že zcela ignorovali jiné světové tradice a přístupy. Publikace k recenzi si vybírám na základě své badatelské a čtenářské zkušenosti a relevance pro práci moji nebo mých kolegů či studentů. Ten Kunského Fyzický zeměpis jsem pokládal za relevantní, jinak bych se jím nezabýval. A důvodem, proč jsme tu publikaci recenzovali kolektivně, bylo to, že každý z nás se specializuje na jinou oblast geografie, a tudíž dokáže příslušné kapitoly zanalyzovat a posoudit mnohem více do hloubky, než bych to dokázal já sám. Kunský se rozhodl, že ze sebe udělá Ferdu Mravence, zvládne práci všeho druhu a napíše sám jako velký pán fyzickogeografickou syntézu. A dopadlo to přesně podle našich očekávání - spousta chyb, nepřesností, svévolné "terminologie" a logických nesmyslů. Vůbec nešlo o to, aby na Kunského naběhla ostrá partička vidláků z Brna a zadupala ho do země. Šlo o to, aby si Kunský uvědomil, ve které oblasti je odborníkem a má co říct, a které oblasti by bylo vhodné ponechat k vypracování povolanějším, tak jako to děláme tady v Brně a funguje to.

Já žádnou mocenskou "hru o trůny" nehraji. Já se snažím vést vědecký kolektiv, aby dosahoval výsledků a posouval hranice poznání. Víš, ty máš s Kunským jednu společnou věc: Oba dva vynikáte ve strawmanování. Konstruujete si v hlavě fackovacího panáka složeného z vašich domněnek, a předhazujete mi je, jako by to byla moje tvrzení. Neumíte argumentovat věcně a logicky. Jenom vždycky vyskočíte jako čertík z krabičky a vychrlíte proud ničím nepodložených blábolů. 

Jestli chceš dál pokračovat v tomto stylu komunikace, tak si na to najdi někoho jiného. Já se s dovolením budu dál věnovat svojí práci. Sbohem.


Komentáře

  1. Alois Hynek získal nějakou cenu za přínos geografii? 😂 To je nějakej fejk, ne? Hynek už dávno žádnou geografii nedělá, ten se dal na pseudofilozofické blábolení 🤣🤣🤣 A co to vůbec je, ten Zlatý glóbus? Nikdy jsem o tom neslyšela 🤔

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Rytíř z Milenky31. května 2023 v 15:23

      Ne, to byl jenom aprílový žertík, který v dubnu koloval po sítích a Radka mi ho sdílela na zeď 😉 Alois Hynek je ten poslední, koho by Česká geografická společnost (s velkým počátečním písmenem aji bez něho) ocenila za jeho „celoživotní přínos" této disciplíně. To jeho horečnaté blábolení je moc už aj na Pražáky 🤣

      Vymazat
    2. Tak popros Radku, ať ti nasdílí na zeď, jak se na Zemi dělá geografie v 21. století. To se teprv budeš divit. Nemůžu za to, že 3/4 české geografické obce jsou stejně zaprděné konzervy jako ty nebo ten tvůj věčný nepřítel Kunský. Baví mě, jak se s Kunským neustále hecujete, a přitom jste oba 100 let za opicema.

      Vymazat
    3. Rytíř z Milenky7. června 2023 v 19:11

      Zatímco ve tvém světě se ještě ani nestačily vyvinout mnohobuněčné organismy. Já se jenom divím tomu, že tě toto zesměšňování sebe sama ještě baví. Jak vidíš, tak většina české geografické komunity jsou inteligentní lidé, kteří myslijou mozkem a vijou, čeho chcou dosáhnout. Kunský udělal v životě spoustu přešlapů, ale nebyl tak pošetilý, aby se pokoušel napadnout samotnou podstatu geografie ve víře, že se mu to může povést. Blahopřeji k dosažení intelektuálního dna, Lojzíku. 🎉

      Vymazat
    4. Wow, tak já jsem se už v seznamu záporáků posunul nad Kunského? 🤗 Tak to vřele děkuji za uznání 🏆 Neboj, ta tvoje teorie geosystémů už dlouho ve veřejném povědomí nebude, a tím odpadne moje potřeba proti ní bojovat 😉

      Vymazat
    5. Rytíř z Milenky9. června 2023 v 19:07

      Ty a Kunský hrajete stejnou ligu, ale v jiném sportu. Kunský může být geografickým záporákem, protože ten se celý život pohyboval na poli geografie. Jeho sport byla vulgarizace a desintegrace geografického poznání. Tvůj sport je popírání vědecké metody. Zatímco Kunský díky svému korytu a pragocentrickému vlivu dokázal částečně uspět, ty nikdy neuspěje s, alespoň po dobu, co bude existovat věda a bude se provozovat vědecký výzkum. Tak už to konečně vzdej, Lojzíčku. Děláš smutnou reklamu jenom sám sobě.

      Vymazat
    6. Lojzíček to vzdá až tehdy, když začnou geografové jeho výkřiky do tmy ignorovat. Do té doby má pořád naději, že se mu jednou podaří někoho překřičet. Ale kde není reakce, nepřichází ani další akce. Nejlepší by bylo na Hynka nijak nereagovat a počkat, až ho to autistické blábolení pro sebe sama přestane bavit.

      Vymazat
    7. Rytíř z Milenky12. června 2023 v 19:06

      Promiň Kiki, ale toto se prostě nedá ignorovat. Dokázal bych ignorovat člověka, který o geografii nic neví, naposledy ju viděl na základní škole a nikdy se neúčastnil geografického výzkumu. Nemůžu však ignorovat člověka, se kterým jsem léta spolupracoval a vím, že je schopný geografického myšlení aj aplikace vědecké metody. Ten člověk popřel sebe sama a stal se transvestitou svého vlastního egocentrismu. Tomu se prostě nedá jen tak nečinně přihlížet.

      Vymazat
    8. Transvestitou svého vlastního egocentrismu ses stal ty. Dobře víš, že to tvoje teoretickogeografické kontemplativní přemítání nikdo v životě potřebovat nebude, ale stejně egocentricky trváš na tom, aby všeci dokázali opapouškovat tvoje myšlenkové pochody a provádět stejnou geomorfologickou masturbaci, jakou jsi předváděl ty. Fakt ses zamiloval do svojí slonovinové věže postavené z mentálního výronu Sočavy, Markova, Sočavy, Sališčeva, Gerasimova a jim podobným a toužíš do ní uvrhnout každého, kdo ti zkříží cestu. Vy s Aloisem Hynkem si podejte ruce. Oba umíte jenom teoretizovat o nesmrtelnosti chrousta a reálnou práci jste viděli leda z vlaku.

      Vymazat
    9. Jo, kámo, mně to neříkej. Já jsem tu tvoji slavnou slonovinou věž vybudovanou na základech dialektického materialismu a postavenou Sočavou a Gerasimovem dávno opustil. Nemůžu za to, že Demek a jemu podobní se v ní rozhodli zůstat uvěznění. A ty komentáře o nepraktičnosti zrovna od tebe sednou jak prdel na hrnec. Sám neumíš dělat žádnou reálnou práci, a kdyby ti tvůj tatíček a soudruh Kříž neudělali tlačenku, mohl bys dneska leda napichovat vajgly v parku.

      Vymazat
    10. Teorie geosystémů je všecko jen ne slonovinová věž. Právě tato teorie, stejně jako ostatní aplikace teorie systémů, vnímají veškeré dění na planetě a ve vesmíru v souvislostech a zdůrazňuje dialektiků vztahů mezi všemi prvky a složkami systémů. Ve slonovinové věži žijí ti, kteří se rozhodli číst rozplizlé výrony francouzských pseudofilozofů, které nemají hlavu ani patu a odporují vědeckému myšlení. Moje teoretické a metodologické zázemí mi umožňuje vykonávat praktickou činnost. Tvoje nevědecké nesmysly tě za hranici oné slonovinové věže nepustí. Příště, až budeš plakat, že česká geografická komunita nechápe tvůj avantgardní přístup, zkus se zamyslet nad tím, co jsem ti právě řekl. 👍

      Vymazat
    11. Odpověď: Uživatelka Radmila Demková sdílela odkaz: doc. Registrovaná sestřička. Alois Hynek, CSc. Oceněn Zlatým glóbem za významný přínos českému zeměpisu! Gratulujeme!
      Chápu. Proto je lepší nazvat tuto entitu landformu podle svého přesvědčení, že název by měl popisovat vlastnosti reliéfu, a pak si stěžovat na své vlastní rozhodnutí. Ano, to dává smysl. Mohu vědět, proč jste svůj životopis nechali přeložit někomu jinému? Když jsem poslouchal vaši diskusi s Cliffordem Embletonem, mluvil jste docela úspěšně anglicky. Jste opravdu tak líní napsat pár odstavců navíc na psacím stroji? Nedivte se, že váš překladatel nerozumí geografické terminologii, pak to nemá cenu.

      Vymazat
  2. Apolitická geomorfologie je cypovina. Lidská činnost je významným exogenním činitelem spoluutvářejícím georeliéf, a v mnoha případech je tato činnost výsledkem politických rozhodnutí. Když už tady neustále šermuješ s teorií geosystémů, tak by sis mohl uvědomit, že právě tato teorie poukazuje na vzájemnou provázanost a dialektiku všech procesů utváření reliéfu, ať už jsou fyzického nebo socioekonomického původu. To samé mimochodem věčně čtu i v předmluvě veškerých tvých publikací. Právě teď ten logický rozpor vidím u tebe.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Rytíř z Milenky1. června 2023 v 18:01

      Ale dál jak za předmluvu ses nikdy nedostala, že? Jinak bys věděla, že lidská činnost není jenom exogenním, ale aj endogenním reliéfotvorným činitelem. Však jsi někdy viděla důl, kamenolom nebo přehradu, ne? Myslíš si, že váha těchto objektů nemá na geologické podloží žádný vliv? Přemýšlej trochu. Příště, až vytáhneš do boje, se ujistit, že máš čím šermovat, ty Jožko v sukňach.

      Vymazat
    2. Cypovina je spíš tvrzení, že marxismus je nějaká politická metodologie. Je to vědecká metodologie a je logické, že na jejích premisách staví i teorie geosystémů. Co přesně se vám nezdá? Že na sebe dialekticky působí exogenní a endogenní faktory? Nebo že všecky složky krajinné sféry jsou propojeny strukturou vztahů? Že struktura je víc než pouhý výčet jejích prvků? Že kvantita může vytvořit novou kvalitu? Vy dva jste asi ve škole moc pozor nedávali, což? Jinak byste nemohli takto nejapně argumentovat.

      Vymazat
    3. Všeci tady melete cypoviny. Vaše geografické myšlení zamrzlo v 70. letech minulého století. Ten váš Sočava a Gerasimov, stejně jako ti vaši Embleton s Kuglerem už jsou dávno pasé. Zkuste si přečíst kterékoli relevantní filosofické dílo vydané v posledních 50 letech, a celá ta vaše strukturální stavebnice se vám zřítí jako domeček z karet. Vy si pořád myslíte, že tím vaším pozorným čtením vztahů mezi prvky geosfér docílíte nějakého objektivního poznání skutečnosti. Přitom veškerá "pravda" o světě existuje jen v lidském diskursu a tvoří ji mocenské zájmové skupiny. A vy byste rádi byli součástí jedné z nich, ale váš čas už vypršel. To byste museli číst Derridu a Foucaulta, a ne furt tu vaši armádu marxistických pseudogeografů ze sojuzu. 👎

      Vymazat
    4. Geografie UPOL 1994–1999 (administrátoři skupiny)3. června 2023 v 18:48

      Víš co, Lojzo? Jdi do prdele. Tvoje rádoby hlubokomyslné filozofické traktáty jsou každému k smíchu. Jarkovy učebnice dodnes používají studenti geografie na všech přírodovedeckých fakultách v Česku. Jeho publikace o geomorfologickém mapování a rajonizaci jsou citovány předními světovými geomorfology. Jarek v životě odvedl kus práce, ty jenom meleš hubou a tvoje žvásty nezajímají nikoho než tvůj snobský kroužek humanitních pseudovědců. Zalez do díry a neztrapňuj se.

      Vymazat
    5. Tam jdi ty, lasturo. Nejsi nic víc než Demkův tupý nohsled. 30 let jsi skákal podle toho, jak Demek pískal. A ani teď, 6 let po jeho smrti, jsi ještě pořád nevyndal hlavu z jeho zadku. Chtěl jsem přidat do naší knížky kapitolu o kulturní reprezentaci boskovického regionu. Neměl jsi s tím problém. Ale jakmile Demek zahlásil, že to tam nebude, tak jsi hned sklopil uši "Ne, Lojzo, to tam nedávej, Jarouškovi se to nelíbí". Kecat do práce druhým, aniž byste sami přispěli svou troškou do mlýna, to jste vy dva s Demkem uměli výborně a tobě to pořád zůstává. Víš co kámo? Nechej si raději nastřelit vlasy, zajdi di na plastiku úst a modeláž chrupu, kup si nějaké moderní brýle s kulatými obroučkami a zkus nosit svetry novějšího data než ty, které jsi měl v roce 1995 na Demkových přednáškách. A hlavně už proboha vytáhni kebuli z útrob toho rudeckého politruka, co si hrál na ředitele zeměkoule.

      Vymazat
    6. Geografie UPOL 1994–1999 (administrátoři skupiny)6. června 2023 v 10:08

      Meleš hovna. Já že jsem "30 let skákal podle toho, jak Demek pískal"? Ty si nevidíš do huby, Lojzo. Mně bylo přáno znát Jarka sotva 22 let. A spolupracovat s ním se mi poštěstilo jen hodně nárazově. To TY jsi znal Jarka 40 let. TY jsi s ním spolupracoval od jeho nástupu na katedru geografie PřF UJEP. Byl jsi to TY, kdo se po 25 letech kvalitní publikační činnosti zpronevěřil svému vzdělání a intelektuálnímu zázemí, a stal se z něho vyprázděný žvanil v roušce rádoby rebela, který ví lépe, jak se má přemýšlet o krajině, jenom ty jeho velkolepé myšlenky nikdo nechápe, protože není ten pravý avantgardní génius. 🤔

      Já a Jarek že jsme nepřispěli svou troškou do mlýna? My dva, kdykoli jsme zaštiťovali nějaký projekt nebo editovali nějakou publikaci, jsme v drtivé většině přispěli výzkumem či kapitolou z vlastního pera a v každém případě jsme redigovali a opravovali práci autorského kolektivu, který jsme měli na starost. Strávili jsme nad tím obvykle více hodin čistého času než zbytek kolektivu dohromady. Jak můžeš něco takového tvrdit, to prostě nepochopím. 🤦‍♂️

      Tvoje ad hominem argumenty na adresu mého vzhledu komentovat nebudu, ani tvoje ubohé urážky na Jarkovu osobu, které jsou stejného rázu a stejného levelu ubohosti. Jsi prostě odpad, Lojzo. Jsem jenom rád, že se Jarek nedožil té špíny, kterou teď kolem sebe metáš. Styď se. 👎

      Vymazat
    7. Ano, ty jsi vždy skákal podle toho, jak Demek pískal. Od 90. let jsi ještě nesundal z piedestalu ten jeho svatý obrázek, který vzýváš jako nějaké božstvo. Celé tvoje myšlení o krajině je postaveno na základech, které byly out už v době, kdy tě jím Demek krmil v Olomouci. Demkovo geografické myšlení se od 60. let neposunulo ani o píď. Viděl jsi jeho učebnice, které měly sloužit k výuce zeměpisu v 21. století? Všecky jsou jenom výkladními skříněmi marxistické geografie z druhé třetiny minulého století, včetně fotografického materiálu. Já že jsem se něčemu zpronevěřil? Já jsem se na rozdíl od vás dvou někam posunul a pochopil, že v tomto tisíciletí si se ztrouchnivělou teorií geosystémů nevystačíme. Demek to nebyl schopný pochopit ani 25 let po revoluci. A ty nejsi ani po 30 letech schopný přestat dělat Demkovi ocásek. Jsi chodící devadesátková mrtvola a dáváš to najevo od stylu svého oblékání přes svůj čtenářský vkus až po tu kleptomanskou sbírku relikvií, co sis před 5 lety nahrabošil u Demka doma. Zalez už do díry, Hynečku. Ty a ten tvůj Demek dávno nikoho nezajímáte.

      Vymazat
    8. Rytíř z Milenky7. června 2023 v 19:03

      To bude asi tím, že komplexnější nástroj poznání georeliéfu, než je teorie geosystémů, ještě nikdo nevynalezl. A kdokoliv se o to pokoušel, selhal. Teorie geosystémů má logiku a analyzuje všecky složky georeliéfu ve vzájemných souvislostech. U tvého pavědeckého přístupu jakoukoliv logiku postrádám. Je to jen nesouvislá změť slov, jejíž pomocí nejsi schopný se dobrat výsledku, který by měl hlavu a patu a byl použitelný v praxi. Tváříš se jako velký propagátor geografického myšlení, přitom jsi geografické myšlení dávno opustil a dal ses na plané blábolení. Tolik logických kontradikcí jako ve tvém psaní v posledních 20 letech jsem zdaleka neviděl ani u Josefa Kunského. Inteligentní člověk a vědec se drží empiricky osvědčených postupů, které vedou k poznání, a nové přístupy implementuje do provozu až tehdy, pokud se jejich účinnost prokáže být vyšší než u původní metody. Ukaž mi pokročilejší a funkčnější metodu v geografii než je aplikace teorie geosystémů, a budu držet hubu. Zatím se oháníš jenom mlžným závojem vyprázděných slov.

      Vymazat
    9. Závoj vyprázdněných slov vidím spíš u tebe. Ta vaše prošlá systémová teorie se dávno vyčerpala a žádné nové poznání nepřináší. Už vyndej hlavu ze Sočavova zadku a prestaň dělat ocásek tomu bolševickému papaláši Gerasimovi a přečti si raději cokoli z dílny kteréhokoli moderního kontinentálního filosofa. Pak ti možná dojde, že ty vaše atomy a vesmíry a nějaké morfostruktury či co už dávno nikoho nezajímají. Od autistického zkoumání zemské stavebnice přešel vyspělý svět k uvažování nad člověkem a jeho vztahem ke krajině. A nemyslím tím jenom vliv lidské činnosti na georeliéf, ale univerzální pojetí krajiny a její reprezentace v lidské kultuře. Ale o tom ti Gerasimovi a Sališčev nikdy nevypraveli, tak co by ses tím trápil, že jo...

      Vymazat
    10. Rytíř z Milenky12. června 2023 v 18:54

      Už dva týdny tady rozjíždíš shitstorm proti teorii geosystémů, a ještě jsi proti ní nevznesl jediný relevantní argument. Neustále opakuješ "Je to pasé, nepřináší to žádné nové poznání"... Bodejť bys věděl, jaké nové poznání vzniká na podkladě teorie geosystémů, když jsi kompletně přestal sledovat geomorfologický a krajinněekologický výzkum a nečteš žádné nové studie z oboru publikované v relevantních periodicích. Jediné, co tě posledních 25 let zajímá, je konzumace pseudogeografického balastu, který z úst vypouštějí lidé, kteří umijou jenom žvanit. V životě nepracovali v terénu, nepodíleli na žádných praktických projektech, jejich teoretické blábolení nemá žádný směr a cíl a oni sami nemají za sebou žádné hmatatelné výsledky svojí práce. Svoji "kariéru" (mohu-li to tak nazvat) si postavili na znehodnocování práce druhých, která svoje plody přinesla. A oni, chápajíce, že sami nejsou schopni dosáhnout reálných výsledků, vyplňují tuto mezeru planým žvaněním. O tobě, Lojzo, vím, že jsi schopný dělat geomorfologický výzkum a že jsi aji schopný to předat nastupující generaci. O to víc je smutné, do jakých s prominutím hoven ses ponořil a jak moc ses stal parodií na sama sebe.

      Vymazat
    11. Vy dva mne hodně bavíte. Filozofujete tady nad nesmrtelností geografie, namísto abyste řešili praktické problémy současné společnosti. Lidstvo se zmítá uprostřed spirály klimatické a environmentální sebedestrukce, a vy tady řešíte nějakou teorii geosystémů a nějakou dekonstrukci. Obzvlášť mne bavíš ty, Sokolníku. Celou dobu, co jsem tě byl nucen každý týden poslouchat, jsi měl plná ústa toho, jak jsou vysokoškolské geografické osnovy plné neužitečného balastu, který člověk v praxi nikdy nevyužije, a přesto věnuješ veškeré své úsilí teoretickému přemítání o smyslu geografie, místo abys vzal do ruky geologické kladívko a šel makat. Hynek mlel sračky vždycky, to jsem vzdal rovnou. Ale ty mne tou svou rozpolceností nepřestáváš fascinovat.

      Vymazat
    12. Rytíř z Milenky15. června 2023 v 20:10

      Tak to jsi mě asi poslouchal jenom jedním uchem. Já jsem sice mluvil o tom, že absolvent geografie obvykle po nástupu do zaměstnání využije jenom mizivé procento z kompendia svých znalostí, ale zároveň jsem dodal, že každá praktická činnost stojí na poznatcích, které přinesl základní teoretický výzkum, byť si to jednotlivé články této činnosti ne vždy dobře uvědomují. Proto je nezbytné, aby se část geografické obce tomuto základnímu výzkumu věnovala a aby pro něho vychovala pokračovatele. Kdybych si nemyslel, že je to důležité, odžvanil bych si svoje a u zkoušek bych pouštěl dál polotovary, jako to dělal například Kříž.

      P. S. Já jsem v ruce držel geologické kladívko rozhodně déle a častěji než ty. Ty jsi ho možná z dálky viděl, když jsi melouchařil u tatíčka na šachtě, ale zacházet s ním neumíš.

      Vymazat
    13. Zase si protiřečíš! Když teda tvrdíš, že "absolvent geografie obvykle po nástupu do zaměstnání využije jenom mizivé procento z kompendia svých znalostí", tak proč sakra vyžaduješ od KAŽDÉHO, bez ohledu na to, čemu se hodlá v budoucím životě věnovat, aby znal všecky ty tvoje geosystémy, jejich vzájemné vazby, dialektiku jejich prvků a všecky ty přiblbé reliéfotvorné procesy? Chceš vědět, kdy jsem to naposled využil? To ti řeknu přesně: v květnu 1987 u státních zkoušek. Potom už se mne na to nikdy nikdo neptal.

      Jo a prosím, Vladislava Kříže si neber do úst. Ten se, na rozdíl od tebe, skutečně zaměřoval na praktickou výchovu svých studentů a předával nám znalosti, které jsme reálně využili. 👍

      Vymazat
    14. Rytíř z Milenky18. června 2023 v 20:21

      Včil ses nádherně chytil do svojí vlastní pasti, Permone. Celou dobu, co sleduji tvoje veřejné působení, se oháníš dopady klimatické změny na krajinu a naopak dopady lidského přetváření krajiny na klimatickou změnu. V důsledku toho se tě novináři i představitelé laické veřejnosti ptají na podrobnosti. A tehdy se to začne projevovat – že jsi skripta z geomorfologie naposledy viděl před 36 lety. Vaříš z vody a říkáš polopravdy, které kdybys se stejnou vážností tvrdil mně, donutil bych tě ta skripta otevřít znova a číst je pozorněji (a pokud možno se zapojením mozku a logického myšlení). A o tom to celé je. Naučit se vnímat geografii jako ucelenou syntetickou disciplínu, v níž všechno souvisí se vším. Mít přehled a dokázat uvažovat v souvislostech. Ty a tvoje prezentace v médiích jsou důkazem, že bez toho se neobejdeš, ať už se chceš věnovat hydrologii, klimatologii nebo geomorfologii.

      Křížovi evidentně stačila jakákoli levná pracovní síla, která udělá, co se jí řekne, a nebude mět ambici se posouvat hranice poznání svojí disciplíny. A je to vidět.

      Vymazat
    15. Do svojí vlastní pasti ses chytil akorát ty. Pořád tady šermuješ s potřebou syntetického myšlení a komplexního, systematického geografického přístupu.... bla bla bla. Tvoje filozofie je neprodukovat nedodělky a vadné kusy. Jenže jak vidíš, tak tvojich nedodělků je plná geografická obec! Jenom se zeptej těch lidí, co si po těch 40 letech pamatují z tvojich velkolepých geomorfologických přednášek a seminářů! A nebo ne, ty se jich ani ptát nemusíš. Je to vidět na první pohled. Tohle je ta tvoje představa? Produkovat lidi, kteří si odsedí 13 týdnů geomorfologie v učebně, půjdou s tebou na výlet, prohlídnou si tvoje skvostné domácí kino, na konci semestru stisknou Ctrl C + Ctrl V a vzápětí všecko zapomenou, aby se mohli věnovat užitečnější práci? Protože přesně tak to reálně funguje, kamaráde. Z nikoho neuděláš geomorfologa tím, že ho donutíš opapouškovat tvoje myšlenkové pochody do posledního zrnka prachu. Tím jenom ty lidi okrádáš o čas, který by mohli věnovat praktickým činnostem. Konstruuješ si fantastické krajiny, které ale existují jenom na papíře u toho tvého Raušera. V reálném světě se každý raději dá po vyšlapané pěšince, než aby se prodíral tvým geografickým intelektuálním pralesem. Tak už si to konečně přiznej a zařiď se podle toho.

      Vymazat
    16. Rytíř z Milenky22. června 2023 v 13:24

      Ano, jsem si vědom, že moje představa a reálný stav věci nejsou vždycky v souladu. Jak kdo naloží se svým geografickým vzděláním po ukončení studia, to je mimo moji sféru vlivu. Já mohu zajistit akorát to, aby geografii absolvovali pouze ti studenti, kteří jsou *schopni* geografického myšlení a disponují solidními znalostmi z geomorfologie a krajinné ekologie v tom časoprostoru, který s nimi sdílím a mám moc jej ovlivnit. Nemůžu ovšem vodit svoje studenty za ručičku jako malé děcka v jejich dalším životě. Po absolvování studia má každý zodpovědnost sám za sebe. Mým úkolem je příprava budoucích geografů, nikoli kontrola jejich vůle a schopnosti nabyté znalosti a dovednosti udržovat a dále rozvíjet. Tuto kontrolu musí provadet ta odborná komunita, jejíž je absolvent součástí. Systém musí udržovat sám sebe aj ve vědě. Věci, které nejsou v mojí moci, těžko můžu považovat za svoje selhání. Radim a jemu podobní si musijou do svědomí sáhnout sami.

      P. S. Já jsem svoje studenty učil stylem "pochop základní fyzikální zákony a logické axiomy a vyvoď z nich důsledky". Výuku stylem copy and paste aplikoval spíše Vladislav Kříž. Podle toho vypadala kvalita jeho diplomantů a jejich prací.

      P. S. 2: Člověk, který posledních 20 let nedělá nic jiného, než že teoretizuje (byť hodne pochybným způsobem) o podstatě geografie, mně bude vyčítat nedostatek praktičnosti? Dovol mi se zasmát. Ty si nevidíš do úst, Lojzíčku

      Vymazat
    17. Žádné znalosti geomorfologie jsem v životě nepotřeboval a kromě tebe mě nikdo nekontroloval, jak rozumím vztahům mezi prvky a složkami reliéfu. Do svědomí by sis měl sáhnout spíš ty. Já jsem nikdy nebyl bolševický kádr. Vladovi Křížovi už konečně přestaň závidět. Ty se neustále oháníš využitím znalostí v praxi, přitom Kříž na rozdíl od tebe skutečně byl součástí té praxe. Vy dva s Aloisem Hynkem jste jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Oba bývalí bolševici postrádají kontakt s realitou.

      Vymazat
  3. Rytíř z Milenky2. července 2023 v 19:07

    Moje teoretickogeografické "kontemplativní" přemítání bude potřebovat každý, kdo chce pochopit místo geografie v systému věd a její roli ve společnosti, jíž výsledky její práce slouží. Nikdy jsem od nikoho nechtěl, aby papouškoval moje myšlenkové pochody. Chtěl jsem toliko, aby vaše myšlenkové pochody byly logické a korespondovaly s fyzikálními zákony a ekologickými zákonitostmi. A jaké slonovinové věže? Já jsem vždy zdůrazňoval potřebu praxe pro pochopení požadavků, které jsou na geografy kladeny v reálném provozu. Já jsem dlouhé roky pracoval jako geolog v projekčním podniku. "Leda z vlaku" viděl reálnou práci akorát tak Alois Hynek. A ty jeho dekonstrukční bláboly v posledních letech tomu odpovídají.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Společnosti slouží pouze nepatrný zlomek výsledků práce geografie. Ty tvoje šosácké analýzy geomorfologických poměrů random moravských řek a mapování rozšíření nějakých mrazových tvarů z ledovců, které tady byly před desítkami milionů let, nemají praktický užitek pro nikoho mimo akademickou geografickou niku žijící ve své slonovinové věži. Stejně tak nikoho nezajímá, jaké je procentuální rozložení typů reliéfu v tebou vymezeném regionu. A co se týče informací v těch tvých učebnicích zeměpisu, tak to budou děcka potřebovat naposled u maturity. V projekčním podniku jsi pracoval asi tak šest let. Po zbytek času jenom medituješ nad nesmrtelností chrousta a krmíš generace studentů nepotřebným harampádím.

      Vymazat
    2. Rytíř z Milenky7. července 2023 v 8:02

      Dobře, tak zkusíme variantu B. Řeknu ti příklad. Přijde za mnou projektant elektrárny (což není jen moje aktuální hypotéza, ale reálná součást mojí práce) a chce po mně, abych mu vyhodnotil, jaký vliv na krajinu ta elektrárna bude mít. Já mu řeknu „Dobře, jsou dva způsoby, jak to udělat. Ten delší je, že provedu komplexní analýzu přírodních poměrů v regionu jen za použití svých obecných znalostí z krajinné ekologie a geomorfologie. Ten kratší je, že navážu na již realizované výzkumy svých kolegů a preskočím první stupeň. Co z toho chcete?" A ten projektant řekne „Samozřejmě to druhé." Ale já mu budu muset odpovědět „To bohužel nepůjde. Žadne takové studie neexistují. Někdo kdysi řekl, že regionální geomorfologie a geologie jsou k ničemu. A proto ty výzkumy nikdo neprovedl.“

      Už chápeš, na co tím narážím? To, co přijde zbytečné tobě, abys uměl, není zbytečné pro výsledek práce, na němž se podílíš nebo jej sám používáš. Nemusíš umět podojit krávu, abys měl mléko v lednici. Ale měl by sis uvědomit tu cestu a ty články, které vedou od mléka v kravském vemeni na tvůj stůl.

      Stejně tak je to aji s geografií a s využitím geografických znalostí v praxi. Něco využiješ ty, něco zase jiní. Ale když budete mět přehled, budete se aj vzájemně respektovat. A nebudou vám unikat souvislosti 👍

      Vymazat
    3. Provádět geomorfologický výzkum nějaké oblasti s odůvodněním, že tam možná někdy někdo bude chtět postavit elektrárnu, je naprosté plýtvání časem a penězi. Drtivou většinu informací v těch studiích nikdo nepoužije k ničemu jinému než k další sedimentaci zbytečných akademických žvástů, které nepřekročí hranice svojí intelektuální niky. A když už bude někdo potřebovat něco z toho pro svoji praxi, tak to budou konkrétní projekce dopadů budovy na terén a ekosystém. Ne nějaké teoretické přemítání plné kategorizace prvků a složek geosfér. To nikoho nezajímá a žádný praktický užitek to nepřináší. Já to ke svojí práci taky nepotřebuju. Já potřebuju vědět, jak tvořit a používat klimatické databáze a jak interpretovat výsledky klimatických modelů a srozumitelně je sdělovat veřejnosti. Ale nějaké tvoje žvásty o svahových pochodech, kryoplanačních terasách a zvětrávání žuly jsem v životě nepoužil a ani se mě na to kromě tebe nikdo neptal.

      Vymazat
    4. Tak ještě jednou jako malýmu děcku na základní škole. Tu stavbu elektrárny jsem dal jenom jako příklad, kdy geomorfologický a krajinněekologický výzkum přímočaře slouží ke zcela konkrétnímu praktickému účelu, který má celospolečenský dopad. Nejde jen o elektrárny. Veškerou krajinu, kterou v této republice máme, člověk nějakým způsobem využívá. Staví si tam sídla, administrativní a komerční objekty, rekreační objekty, průmyslové objekty a tak dále. Přetváří krajinu, aby sloužila jeho ekonomickým, kulturním a estetickým potřebám, rozumíme? Případně ju v určitých oblastech nepřetváří nebo ju přetváří jen minimálně a chrání ju, což je jen další ze způsobů využívání krajiny. A když chce člověk všecko toto dělat, tak by měl pro Krista pána vědět, jak ta krajina funguje a jaký dopad bude mět to přetvoření na ňu, a tím pádem i na realizaci jeho potřeb, chápeme? Žádná část krajiny není izolovaná od ostatních. Probíhají mezi nimi výměny hmoty, energie a informací, víme? Nebo pokud nemluvíš jazykem mého kmene, tak řeka někam teče, horniny jsou někam odnášeny, semena rostlin a zvířata se nějak někam pohybují a migrují a terén nějak interaguje s povětrnostními činiteli. A co se týče definice a kategorizace odborných termínů, tak ta fakt není samoúčelná. Slouží k tomu, aby se mezi sebou odborníci i veřejnost domluvili a vzájemně chápali, co tím ten druhý myslí, a rychleji tak dosahovali pokroku v poznání. Já jsem se fakt snažil, abys ty souvislosti pochopil, ale asi to z té Kotlářské až na ten Prýgl nedolehlo. Tak se prosím pokus tomu porozumět aspoň včil. Děkuji 👍

      Vymazat
    5. Tys to ještě nevzdal? To snad není pravda. Baví mě, jak máš pořád plnou pusu toho, jak je člověk významným reliéfotvorným činitelem a jak člověk využívá a přetváří krajinu, a přitom se nikdy nezamyslíš nad tím, PROČ to tak je a jak se liší přístup ke krajině v různých kulturách a diskurzech. Furt meleš o tom, jak jsou všechny složky krajiny včetně člověka vzájemně propojeny, a přitom zkoumáš jenom primitivní formy existence hmoty a energie, nikoliv složité struktury lidské kultury. Když už pořád autisticky trváš na té svojí teorii geosystému, tak do ní zkus laskavě přidat sféru lidské kultury, aby to dávalo aspoň trochu smysl. Dosahování pokroku v poznání je iluze. Ve svých skriptech cituješ Kuhna, a přitom nejsi schopný přijmout fakt, že to tvoje geosystémové paradigma je vyčerpané a nahradilo ho obecněgeografické paradigma. Tak už se s tím konečně smiř. Fakt žiješ v 70. letech minulého století.

      A ty permoníku už táhni do zádele. V životě jsi nic nedokázal, žiješ jenom z tlačenek, které ti udělali tvoji příbuzní a patroni za minulého režimu. Bez tatíčka by ses nedostal ani na šachtu, ani na školu, ani ze základní vojenské služby. Demkovy zpátečnické koncepty nemusím, ale jemu aspoň nemůžu upřít to, že se kdysi na vrchol vypracoval sám. Ty by sis sám ani neutřel zadek.

      Vymazat
    6. Přemýšlím nad tím, jestli už na tebe leze skleróza, nebo jsi opravdu jen prachsprostý lhář. V prvém případě bych ti rád připomenul, že teorie geosystémů *je* obecněgeografická. Jde o aplikaci systémového přístupu ke studiu všech geosfér, včetně socioekonomické. Strukturami lidské kultury se nezabývám, poněvadž su geograf, ne kulturní antropolog. Geografie zkoumá prostorové rozšíření jevů a vztahy mezi nimi. Jestli je aji toto příliš složité pro tvoje chápání, tak to Pán Bůh s tebou, Lojzíčku. Dosahování pokroku v poznání je podle tebe iluze? Tak si srovnej Theatrum orbis terrarum se současnými atlasy světa, a pak něco povídej. Kuhna cituji, poněvadž Struktura vědeckých revolucí je významným dílem teorie vědy. Neznamená to, že se ztotožňuji se vším, co tvrdí. A aji kdybych přijal bez výhrad jeho teorii, tak geosystémové paradigma rozhodně vyčerpané není. Funkčnější a praktičtější metodologii ještě nikdo do provozu neuvedl. Tvoje hypotéza, že geografie neexistuje a že jsou jen diskursy o Zemi, není ani funkční, ani působivá, ani ju nezastávají žádné vůdčí osobnosti geografie, které by ju mohly šířit natolik, aby se z ní stalo paradigma.

      Na Permoníkovi se spolu vzácně shodneme. Jeho jedinou motivací pro studium geografie byla neochota učit se technické aspekty báňského inženýrství kombinovaná s potřebou zmizet co nejdříve ze základní vojenské služby. Kdyby mu nestál za zadkem Kříž, mohl by dneska leda provádět údržbu meteorologických přístrojů v zahrádce.

      Vymazat
    7. To je mi překvapení, že se na mě vy dva shodnete. Oba mi neskutečně závidíte. Vy se tady snažíte vecpat celému světu svou představu geografického vzdělání, ale vaše velkolepé teoretické koncepty nezná nikdo než vaši studenti, kteří s váma sdílejí vaši slonovinovou věž. Za její hradby se vaše rozumy nikdy nedostaly. Já jsem z vás jediný, kdo byl ochoten a schopen tu věž opustit a spolupracovat s médii. Mám blog o klimatu, na který mi chodí statisíce lidí. Poskytuji rozhovory novinářům a televizním reportérům. A hádejte, co po mně chtějí vědět? Jaký je rozdíl mezi skalními dutinami a tafoni? Jak vznikla balvanová moře? Nebo snad v jakém typu zástavby se nejlíp šíří zvuk? Ne. Chtějí srozumitelné odpovědi na otázky, které trápí širokou veřejnost. Co způsobuje změnu klimatu? Jak bude vypadat klima v Česku na konci století? Co může jednotlivec udělat pro klima? Nikoho nezajímají vaše geosystémy ani dekonstrukce. Proto jsem vůdčí postavou české fyzické geografie já, nikoliv vy dva.

      Vymazat
    8. Moji studenti, pokud pozorně poslouchají nebo čtou můj výklad a jsou schopní logicky uvažovat a vnímat věci v souvislostech, v žádné slonovinové věži nežijí, a naopak chápou důležitost geografického vzdělání nejen v akademickém světě, ale hlavně v provozní praxi. (Ve tvém případě ovšem tato podmínka není splněna, poněvadž jsi polovinu mojí výuky strávil na šachtě a tu druhou na Prýglu). Za hradby tebou dokola omílané slonovinové věže se jakákoli geografická teorie dostává pokaždé, když je aplikována v praxi. (Mimochodem, Lojzku, právě proto je teorie geosystémů úspěšnější než to tvoje dekonstrukční filozofování). Co se týče tvého dosahu, moc si fandíš, chlapče. Tvůj blog mají možná statisícovou návštěvnost v součtu všech kliknutí, ale moje učebnice a publikace pro širší veřejnost reálně četly a čtou statisíce individuálních čtenářů z masa a kostí. Že se tě nikdo neptá na víc než na základní poučky o klimatu na úrovni znalostí středoškoláka, za to můžeš být jenom vděčný. Na vyšší úroveň se tvoje geografické vzdělání nedostalo ani v klimatologii, o geomorfologii ani nemluvím. Ty nejsi vůdčí osobností geografie, protože jsi žádnou geografii nikdy nedělal. Ty jsi byl vždy jen byrokrat, nebo lehce nahraditelná podržtaška na režimním oddělení Hydrometeorologického ústavu. Někdo by měl změřit výškový rozdíl mezi tvým egem a tvým vzděláním. To číslo by mne docela zajímalo.

      Vymazat
    9. Byrokrat a podržtaška? Že to říkáš zrovna ty 😂 Ty jsi strávil polovinu života byrokracií a politikařením, a tu druhou vykrádáním myšlenkových pochodů V. B. Sočavy, I. P. Gerasimova a C. Trolla, na jejichž základě sis splétal teoretickogeografické klubko mouder, která nemají s praxí nic společného. 🤷‍♂️ Tvé učebnice už dávno nikdo nečte, kamaráde. Ty byly out už v době, kdy spatřily světlo světa. Já se aspoň zabývám aktuálními tématy, která představují výzvu celému světu. Ty tam řešíš kategorizaci přírodních a kulturních krajin a nějakou výškovou stupňovitost a šířkovou pásmovitost. K čemu to kdy komu bude dobré? 🤷‍♂️ Důležité jsou mitigace a adaptace na změnu klimatu, ne nějaké geoekologické kontemplace nad terénem. 👎

      Vymazat
    10. Rytíř z Milenky10. srpna 2023 v 19:35

      Byrokracií nutně tráví svůj čas každý, kdo se podílí na vedení jakéhokoli vědeckého ústavu. Ale to vám jistě nemusím připomínat, pane exnáměstku. 😉 Ničí myšlenkové pochody jsem nevykrádal. Jak se říká, všichni stojíme na ramenou gigantů. Z myšlenek světově uznávaných geografů jsem si vzal to, co bylo pro můj cíl podnětné. 👍 O vztahu teorie a praxe geografie jsme spolu diskutovali myslím dostatečně a nebudu se opakovat. 😉 Věř tomu nebo ne, mám na stole seznam škol, které používaly některou z našich učebnic ve školním roce 2022/2023. V případě zájmu můžu zaslat k nahlédnutí 👍 Buď tento seznam, nebo aj samotné učebnice. Kdybys jimi alespoň zběžně zalistoval, zjistil bys, že kromě teorie geografie a krajinné ekologie, která je v učebnicích pro střední školy redukována na míru nutnou pro pochopení systematického přístupu ke krajině, se v těchto učebnicích soustředíme především na praktické problémy současného světa a jejich možná řešení 💡 Mitigace a adaptace na změnu klimatu nepochybně důležité jsou, proto se jim Mirek Vysoudil ve svých kapitolách věnuje. Kromě toho upozorňujeme na tebou neustále omílanou nutnost péče o krajinu a potřebu řešit socioekonomické otázky globalizované společnosti 👍 Ale ono by stačilo si libovolnou z našich učebnic vzít do ruky a nemusel bych ti to tady sáhodlouze vysvětlovat 🤷‍♂️

      Vymazat
  4. Co to píšeš za chujoviny? Teorie geosystémů že se obejde bez marxistické podpěry? Však ta tvoje teorie je přímo POSTAVENA na marxistickém souboji vnitřních a vnějších reliéfotvorných procesů. Jak ty, tak ten soudruh z Kostromy, od kterého jsi ji obšlehl, máte úvody skript plné dialektickomaterialistických pouček, teorie odrazu a využitelnosti vašich poznatků pro směřování společnosti ke komunismu. A že socialistická společnost všechno vyřeší, to jsem od tebe slýchal ještě v 90. letech a byl jsi asi poslední člověk na planetě, který tomu stále věřil.

    Jediné západní publikace, které jsi recenzoval pozitivně, byly od Chorleyho a Kennedyové. Kdokoli stavěl na jiné metodologii než na těch vašich sovětských konstrukcích, byl pro tebe odpad, který není hodný pozornosti českých ani světových geografů.

    K tomu Josefu Kunskému se snad ani vyjadřovat nebudu. Jestli tě ještě po 60 letech trápí nějaká středoškolská příručka zeměpisu, tak to hodně dokazuješ, jak tě Kunský nezajímá a jak malý má význam...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Rytíř z Milenky13. října 2023 v 20:00

      Teorie geosystémů není založena na žádném marxistickém souboji (který mimochodem vychází z dialektického materialismu), ale na představě krajinné sféry a jejích složek jako otevřených systémů, které mají vstupy a výstupy a ve kterých probíhá výměna hmoty, energie a informace. Nikdy jsem neřekl nic o tom, že by se teorie geosystémů obešla bez marxistické podpěry, i když by se bez ní jistě obešla (jako se bez ní obejde obecná teorie systémů).

      Důvodem, proč mám já a "soudruh z Kostromy" (jehož jméno si ty raději neber do úst) úvody skript plné dialektickomaterialistických a marxistických pouček, byla potřeba skloubit systémové uvažování s marxistickým zaměřením vzdělání a vědy, jejichž výsledky měly být využitelné ve společenské praxi. Mimochodem, zkus si přečíst skripta "soudruha z Kostromy", a pak něco povídej o tom, že jsem od něho "obšlehl" jeho teorii.

      Kdyby byl pro mne odpad každý, kdo nevychází primárně z teorie geosystémů, ani bych se jeho publikační činností nezabýval. Kdo nebyl hodný pozornosti českých ani světových geografů, nebyl hoden ani mojí pozornosti, a tudíž ani sepsání recenze. Kdyby sis ty moje recenze přečetl pořádně, zjistil bys, že skoro žádnou publikaci jsem nerecenzoval 100% pozitivně nebo 100% negativně. V naprosté většině z nich byly užitečné pasáže a nové informace, stejně jako méně užitečné či zdařilé pasáže a opakování dávno známých faktů.

      O Kunském jsem od počátku 70. let neslyšel a je asi tím posledním člověkem z geografické komunity, který mě dnes zajímá. To vy tu neustále vytahujete Kunského. Já jsem se na něho vykašlal už dávno.

      Vymazat
  5. Ty jsi nějaký Janus nebo co? Ještě nedávno jsi tvrdil, že řízení vědeckého provozu za socialismu bylo efektivní a bezproblémové. Do očí jsi mi řekl, že centrální plánování poskytuje mnohem účinnější nástroje pro ochranu životního prostředí než kapitalistická volná soutěž. Stěžoval sis na greenwashing mezinárodních korporátů, které outsourcují znečištění životního prostředí do zahraničí. Dokonce jsi prohlásil, že města byla za komančů čistější než dnes a že lůza z paneláků tomu rozumí líp než představitelé vlády. A teď si tady hraješ na oběť minulého režimu? To snad není pravda. Vy dva s Aloisem Hynkem si fakt podejte ruce. Takový názorový veletoč jsem dlouho neviděl.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Pláčeš na špatném hrobě. Já na rozdíl od soudruha z KSČ jsem schopný vnímat propastný rozdíl mezi ochranou přírody po roce 1989 a ekocidou za komunismu. Tehdy se o ochraně ŽP jenom žvanilo na stranických schůzích a vydávaly se zbytečné atlasy a syntézy životního prostředí ČSR, jen aby to vypadalo, že se něco děje. Konat se začalo až po revoluci.

      A že za socialismu byla města čistší, to může říct jen naprostý ignorant. Pamatuji si, jak jsme s bratrem v 70. letech v Havířově stavěli černé sněhuláky. Moje děti v 90. letech už stavěly bílé. Čím to asi bude? 🤔

      Vymazat
    2. Kartografova pomsta
      svaz kartografů
      čára zeměpisné šířky
      jistič mřížky
      Byte Bandit
      cech navigátorů
      off road horor
      Průkopník pixelace
      Route 66 Renegades
      Digitální atlas
      vzpoura růžice kompasu
      kybernetický nomád
      Gangová GPS
      rozrývač trasy
      kybernetický kartograf

      Vymazat
  6. Kdysi byli dva geografové, Jaromír Demek a Josef Kunský. Demek napsal negativní recenzi na učebnici fyzické zeměpisu Kunského. To Kunského velmi rozzlobilo. Místo aby s Demkem mluvil o svých obavách, začal Kunský šířit fámy o Demkovi a Geografickém ústavu, kde byl Demek vedoucím.

    Pověsti se rychle rozšířily a způsobily mezi ostatními geografy mnoho zmatku a napětí. Demka ty fámy ranily a cítil se být Kunského zrazen. Rozhodl se konfrontovat Kunského ohledně fám a objasnit všechna nedorozumění.

    Demek během jejich rozhovoru vyjádřil, jak ho jednání Kunského ranilo. Kunsky si uvědomil, že udělal chybu, když šířil fámy místo toho, aby problém řešil přímo. Demkovi se omluvil a slíbil, že vše napraví.

    Demek a Kunský společně pracovali na nápravě škod způsobených fámami. Komunikovali spolu otevřeně a upřímně a řešili všechny problémy, které mezi nimi vznikly.

    Nakonec se Demek a Kunský naučili důležitosti komunikace a upřímnosti v jejich profesionálních vztazích. Dokázali překonat fámy a soustředit se na společnou vášeň pro zeměpis. A Geografický ústav mohl díky jejich obnovenému partnerství opět prosperovat.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi

    1. 1 121 / 5 000
      V říši posvátných sálů akademické obce,
      Rozvíjí se příběh o závisti a zlobě.
      Josef Kunský, autor tak pěkného textu,
      Kritika Jaromíra Demka to odmítla.

      S hořkými slovy, Demkova recenze bodla,
      Kunského pýcha byla zraněna, jeho srdce zpívalo.
      Zraněné ego, poháněné hněvem a záští,
      Vedlo ho k zasévání neshod, zlomyslného úprku.

      Šeptal historky o Demkových charakterových nedostatcích,
      Skandály institutu, skryté zákony.
      Šeptal pravdy o Demkově pochybné minulosti,
      Aby mu pokazil pověst, navždycky.

      Ale jak se pověsti šíří, jako vlnky na potoce,
      Pravda zůstala jako kotva pevná a klidná.
      Neboť v očích pravdy žádná skvrna nemůže ulpět,
      Jen světlo celistvosti může zářit tak silně.

      A i když Kunského zloba možná způsobila rozruch,
      Demkova slova zůstávají, maják, ať se děje, co se děje.
      Neboť v oblasti vědění, kde je klíčem pravda,
      Kritika je jen nástroj, jak osvobodit pravdu.

      Nenechme se tedy ukolébat šeptem a lží,
      Ale stůj pevně na pravdě, jako neústupné nebe.
      Neboť to nakonec nejsou fámy, které definují,
      Ale odvaha mluvit pravdu, ta září jako božská.

      Vymazat

Okomentovat

VE JMÉNU DAT A MAP PŘÍSAHEJTE VĚRNOST CECHU GEOINFORMATICKÉMU

Populární příspěvky z tohoto blogu

The Sims fotogalerie

Crash si dělá ze studia geoinformatiky dobrý den

 S Crashem to v poslední době přestává být únosné. Kdyby mu Vilda Pechanec necítil vděčnost za svůj nový zfalšovaný řidičský průkaz, už by ho z katedry dávno vylil. Crash se totiž věnuje všemu možnému, jen ne svému studiu.  Mezi jeho nejoblíbenější aktivity patří pořádání tipovacích soutěží. Víte, kolik se na minulém GIS Nightu vypilo piv? Jakou nejdelší vzdálenost urazil gisácký maskot za jediný den? Kolik chlebíčků se škvarky se sní na příštím Kartografickém dni? Crash to ví. A od té doby, co na všech společenských akcích nutí studenty i profesory účastnit se jeho nové stolní hry, to ví celá katedra. Děsím se dne, kdy se zeptá na přesný počet školních atlasů u Víti Voženílka doma. Nebo na přesný počet studentů, kterým položil klávesnici na ramena. Crash totiž ví i věci, které by vědět neměl. Crash má kromě toho i kreativního ducha, který se obvykle probouzí v tu nejméně vhodnou dobu. Včera v půl druhé v noci bombardoval Jardu Buriana seznamem skladeb, které by měl zahrát na letošním

PF 2024 (a naše nová stolní hra)

 Vít Voženílek: Klávesnice položená na rameni představuje víc než jen symbol techniky. Je to předání moci, spojení člověka s daty. Když klávesnice spočine na tvém rameni, otevírá ti cestu ke světu informací a map. Je to pasování, které tě zasvěcuje do tajemství prostoru, ale také ti dává nástroj k jeho formování. Co si o tom myslíš? Petr Skála: To je zajímavé, ale možná příliš vznešené. Klávesnice je přece jen nástroj, obyčejný kus techniky. Pasování klávesnicí na rameni může být spíš parodie na skutečnou autoritu. Není to jen rituál, který si sami vymýšlíme, abychom si dodali na významu? Vždyť skutečná moc nad daty přichází z pochopení, ne z klávesnice na rameni. Já: Ale co když ten akt má hlubší symboliku? Klávesnice spojuje fyzický svět s digitálním. Když ji Voženílek položí na rameno, není to jen o technice, ale o tom, že ti dává moc přetvářet svět podle dat, která ovládáš. Je to přechod mezi světy – z obyčejného člověka se stáváš někým, kdo vidí svět skrze prostor, čas a souřadnic