Přeskočit na hlavní obsah

Radim Tolasz a Hynek Skořepa ztropili u Demkových divadlo

Listopadový kvíz ovládla brněnsko-olomoucká divize české geografie a Rudečtí rytíři se po dvou neúspěších vrátili na čelo tabulky, díky čemuž se na dnešním svatomartinském obědě sešel větší počet gratulantů, než Demkovi očekávali. Do Českého Rudolce ovšem zavítali nejen podporovatelé z Olomouce, ale také jeden ne všemi zcela vítaný host.

Během oběda, kdy už byli všichni usazeni na svých místech a utichl ruch počátečního veselí, ozvalo se rázné zaklepání na dveře. Radomír jako pán domu šel otevřít a málem na něho padly mrákoty, když za prahem spatřil vysmátého Radima Tolasze s nacpaným kufrem v ruce. 

"Jé, to je vůně! Mňam!" zahlásil Radim, a aniž by pozdravil hostitele, hrnul se hbitě ke stolu. "Dám si jedno stehýnko a aspoň pět knedlíčků!" poručil si a Ivana mu jeho porci s velkými rozpaky přinesla na stůl. Hynek Skořepa se při pohledu na Radima chytil za čelo a s hlasitým povzdechem se dal do jídla.

Radim jeho reakci samozřejmě zaznamenal a rozhodl se Hynka ostentativně ignorovat. Po dokončení svojí porce se stylizoval do role místního světáka, obcházel stůl a se všemi se bodře vítal. Poplácal po ramenou Víta Voženílka se slovy "Čau Viťas, ty stará vojno!" Na Reného Wokouna se obrátil se slovy: "Tak ses nám vrátil domů! Stará láska nerezaví, viď!" To už Hynek nevydržel a postavil se Radimovi se slovy: "Co si tím jako chceš dokázat?!" "Sedni, křivohubko", pousmál se Radim a obrátil se na Jarka.

 Zadíval se na jeho zlatou medaili na krku a zcela nejapně se otázal: "Tak jak jste včera dopadli?" "Skvěle," pochlubil se Jarek, "vrátili jsme to Ústečákům aj s úrokama. Představ si, že ten machýrek Vševěd odpověděl třikrát blbě. Za to Renda se činil, viď?" usmál se na Wokouna a pokračoval: "Bitvu nám ovšem vyhrál Hyňa. Dostal otázku, v jakém typu luk můžeme v České republice nalézt upolín evropský. A nenechal se nachytat, chlapec šikovnej." Skořepa se v rohu usmíval jako měsíček na hnoji a v Radimovi vřela krev. "Tak hlavně že nepadaly otázky na opravdu závažná témata, jako třeba kdo za nás vyřeší zvyšující se koncentraci oxidu uhličitého v ovzduší." "No, ty a tvoje spotřeba husy a knedlů to asi nebudete," prohodil Hynek. "Máš problém?" osopil se na něho Radim.

V tu chvíli už Radomír pocítil, že je na čase vyhlásit kuřáckou pauzu, a odebral se spolu s Jarkem a Hynkem na dvůr. "Můžete mně říct, co tu ten člověk dělá?" prohodil rukama Radomír. "Mně to bylo naprosto jasný, že přijde," přiznal Hynek. "Děláte, jako byste ho neznali," utrousil Jarek, "takhle se choval celej život. Když jde o práci, zvednu kotvy. Ale jakmile můžu slíznout smetánku, su zpět rychlostí blesku." Radim se v kuchyni vykláněl z okna a poslouchal jejich hovor.

Po návratu hostí do kuchyně seděl Radim na svojí židli jako zařezaný. Vyndal si z kufru pytlík sušeného ovoce a hlasitě ho žvýkal. "Radime, jaký ti naliju?" optala se ho Ivana při otevření dvířek Demkovic vinotéky. "Víte co, nalijeme si všichni čistého vína. Vy jste vysloužilí bolševičtí kádři. Vaše koncepce a vize už nikoho nezajímají. Tak lovíte zašlou slávu v kalných vodách hospodských kvízů. To
víte, chléb a hry. Mě z toho ale laskavě vynechte. Já na toto nemám náladu." řekl Radim, sebral si svůj kufr a bez jakéhokoli slova rozloučení odpochodoval z domu Demkových. Radomír a Ivana stáli u dveří v oněmění, zatímco Jarek a Hynek se dali do hořkosladkého smíchu, znajíce Radimovu životní cestu a jsouce schopni prohlédnout vratkost jeho argumentů. 

Sobotní setkání si hosté i přesto nakonec užili. Počasí nám sice nedovolilo vyrazit do terénu na slibovanou geomorfologickou exkursi, ale Jarkovo promítání domácího kina prezentujícího krajinu okolí Českého Rudolce na přelomu 50. a 60. let minulého století nám to vynahradilo i s úroky. A na Radima jsme si ani nevzpomněli.



Komentáře

  1. Vítek taky říkal, že Radim je takový celou dobu, co ho zná. Jenom jsem se modlila, aby se nevrátil s pláčem zpátky a nechtěl u Radka přespat.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Radim mně právě napsal SMS, že se moc omlouvá a že to tak nemyslel. To je od něho typické. O nocleh naštěstí nepožádal. Aspoň v takovéto situaci má soudnost.

      Vymazat
    2. On to tak nikdy nemyslí, ale vždycky se tak zachová. Bylo mi nad slunce jasnější, že do Olomouce nepřijde, Peťana nepodpoří a nás taky ne, ale možnost vyžírat tvoji rodinu v Rudolci si nenechá ujít. Upřímně ti řeknu, že kdyby to byl můj dům, tak ho dovnitř nepustím.

      Vymazat
    3. Ale pochop Hyňo, že toto bylo otevřené setkání pro všechny, kdo se chtěli zúčastnit. Žádný soukromý večírek. Rado s Ivou připravili dvakrát víc jídla a pití, než kolik hostí potvrdilo svoji účast. I postele byly rozestlané navíc. Nepřijmout hosta v takové situaci by bylo nevhodné. Taky jsi nemusel dávat tak okatě najevo, že ti tam není po chuti. Pak by byl Radim víc v klidu a žádný trapas by se nekonal...

      Vymazat
    4. O to přece vůbec nejde, kolik jste měli jídla a místa. Jde o princip. S hostem, který se chová takto, bych se vůbec nebavil. Já jsem mu záměrně dal najevo, že mi tam není po chuti, aby si to uvědomil. A jestli to zopakuje příště, zachovám se stejně. Já mám na rozdíl od něho rovnou páteř.

      Vymazat
    5. Mně jde taky o princip, Hyňo. Já jsem chtěl, abychom si užili pěkný večer. V té chvili byl pro mne důležitější zájem celku (užít si pěkný večer) než můj zájem osobní a zájem mojí rodiny (vyřídit si spor s našim známým). Nejlepší by bylo, kdybyste si vy dva s Radimem prostě spolu sedli, někde v klidu a na neutrální půdě, a vzájemně si to všechno vyříkali. Slušně, upřímně, bez zbytečných emocí. Vaše spory se bohužel odrážejí na náladě všech zúčastněných. Jste dospělí. Nemůžu vám přece domlouvat jak malým děckám. Sami byste měli vědět, jak vaše hašteření působí na ostatní. Zamysli se nad tím, Hyňo.

      Vymazat
  2. Jo tak brněnsko-olomoucká divize jo? Nechceš se rovnou přidat k Palačinkám, když jste s Voženílkem tak výteční kámoši?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. V podstatě ano. 😉 S Olomoucí k sobě máme blízko. Mnoho z nás pojí společná životní cesta, blízkost bydliště i spolupráce na vědeckovýzkumných úkolech. Palačinky měly tým poskládaný mnohem dřív než já. Není kam se přidávat. Ale v soutěži jsme se vždycky vzájemně podporovali. Beru to tak, že naše vítězství je tak trošku i jejich vítězství a naopak. 😊

      Vymazat
  3. Já jenom žasnu nad tím, jak ten člověk postrádá jakoukoli sebereflexi 🤦‍♀️ Nikdy bych nepřijela k lidem bez ohlášení, natož ještě s plným kufrem, a nevstoupila do dveří bez pozdavu. Napsal ti vůbec, kam šel a kde spal? 🙄

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Radim má sebereflexi, akorát že jeho sebereflexe vykazuje poněkud delší relaxační dobu. 😉 Spal v penzionu, samozřejmě. Vítek se s ním v neděli ráno srazil u recepce. Řekl prý jenom "ahoj" a zmizel. Ale jak ho znám, dlouho mu to nevydrží. Před Vánocemi ho očekávám v Rudce. 😉

      Vymazat
  4. Jaroušku, chtěl bych se ti ještě jednou veřejně omluvit. Já vím, že jsi to někdy neměl jednoduché a že jsi v životě musel dělat kompromisy. I my jsme je museli dělat. Hodně jsi mě toho naučil a nezapomenu na to. Jen prostě nepochopím, jak je možné, že jsi ještě neprohlédl toho letovickýho blbce. Tváří se jako uťápnutej šprtík a neviňátko, ale je to nepřející, vypočítavý člověk. Nevím, jestli se mu děti ve škole posmívaly kvůli vzhledu a řeči, nebo proč má teď potřebu ventilovat si své problémy na ostatních. V jeho společnosti mi je prostě nepříjemně a nedokážu se ovládat. Chtěl bych přijet do Rudky na předvánoční setkání. Napiš mi prosím, kdy tam Hynek bude, abych se s ním nemusel vidět. Děkuji.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Radime, mně se neomlouvej. V sobotu vůbec nešlo o mě. Šlo hlavně o tebe a o to, jakou vizitku sis udělal svým vystupováním v české geografické obci. Měl to být večer, který si všichni společně užijeme a zapijeme v neformálním duchu naše vítězství. Příště zkus svoje vnitřní napětí a rozpory nechat za dveřmi a všem nám bude příjemněji.

      Hynka znám o několik roků déle než ty. Není ani nepřející, ani vypočítavý. Jen má svoje morální principy a ideály, kterých se drží. Když se mu něco nelíbí, ozve se. Nemyslí to s nikým zle. Ani s tebou. On by těch kompromisů schopný nebyl. A promiň, ale opravdu si s Hynkem nebudeme plánovat naše společné aktivity tak, abyste se vy dva nemuseli vidět. Ty se zkus nejprve zamyslet, než budeš jednat, a Hynek tě bude respektovat.

      Vymazat
    2. Jak teprve nepříjemně musí být lidem ve společnosti někoho, kdo neohlášeně vstoupí do cizího domu?! Navíc poté, co se vymlouval, kolik má v listopadu besed a přednášek, že nemůže přijet odmoderovat jeden soutěžní večer. Měl jsi moderovat, nemoderoval jsi a ani ses neomluvil. Měl jsi zavolat Mackovčinovi, nezavolal jsi. Měl ses ozvat Jarkovi, jestli hodláš přijet. Bylo po tobě ticho po pěšině. Ale jakmile jde o jídlo, pití a komfort, neštítíš se ničeho. Řekl jsem Jarkovi i Radomírovi, že být jimi, prostě tě vyhodím. Omlouvat se ti rozhodně nebudu a za Jarkem přijdu, kdykoli se mi bude chtít. Smiř se s tím, Radimku.

      Vymazat
  5. Zdravím děcka, mám pro vás radostnou novinu.

    Peškovi, kterým jste někteří z vás byli na svatbě, se právě stali rodiči. Míša porodila dnes ráno v boskovské nemocnici zdravého chlapečka.

    Chlapec se jmenuje Damián. Radka navrhla pozměnit jméno na Demien, že bysme mu pak mohli říkat Demek. Bohužel to neprošlo 😉

    Vítáme (zatím neoficiálně) nejmladšího občánka Rudky u Kunštátu 🎉

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mišce blahopřeju, ale upřímně doufám, že malý nebude po mamince, co se zeměpisných znalostí týče 😉

      Vymazat
    2. Děcko, které bude vyrůstat v Rudce, nemůže mět chabé zeměpisné znalosti 👍

      Vymazat
    3. Přidávám se k blahopřání. Ale stejně je to zvláštní. Pořídit si první dítě ve 40 letech...

      Vymazat
    4. Znám jedny, kteří měli poslední děcko ve 40 letech 😉 Ale mět v tomto věku první děcko, tomu už říkám hazard se zdravím. Však taky ten porod nebyl dle Radkových slov žádná procházka růžovou zahradou. Naštěstí všecko dobře dopadlo. Maličký se má čile k světu. Maminka zatím méně. Ale Demiena odmítla velmi rázně, když ten návrh od Radky přišel 😏

      Vymazat
    5. Nejstarší obyvatel Rudky blahopřeje k narození nejmladšího. Sympatické 🤗

      Vymazat
    6. Nejsu nejstarší. Ale slibuju, že se osobně postarám o to, aby ten nejmladší neměl chabé zeměpisné znalosti 😉

      Vymazat
  6. Jasně. Hned jak přijede z porodnice, nacpi mu před obličej ty tvoje 60 let starý diáky na tý tvojí předpotopní promítačce a vyprávěj mu o pískovcích, slínovcích a železných rudách. Rudka má potenciál stát se biotopem reliktních paleometageografických organismů. Blahopřeju 🙌

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Rytíř z Milenky18. listopadu 2023 v 9:00

      Neboj se, Lojzku. Budu mu vyprávět o reprezentaci prohnilého nacionalismu v Jeskyni Blanických rytířů a o vykořisťování Matičky Země kunštátskými hrnčíři. Nésu přece žádné fosil, že?

      P. S. Mišku aj s malým dneska pustí z nemocnice. Počítám, že dneska odpoledne se u Peškových sejde polovička Rudky 😁

      Vymazat
    2. Ty se s tím vyvrhelem ještě bavíš? Proboha. Pro mě bylo největším utrpením účastnit se jedné z jeho přednášek. Jak je možné, že se z člověka s takovou průpravou, vědeckovýzkumnou činností a citem pro terénní pozorování mohla stát taková troska? Chvála Bohu, že už na naší fakultě nepůsobí. To bych nepřežil.

      Vymazat
    3. Chvála Bohu za to, že už nepůsobí aktivně na žádné fakultě. Na přírodovědě ho taky mají plné zuby, neboj se. Ze začátku pro mě bylo taky utrpením ho poslouchat, ale už jsem to vzdal. Jeho věčné výpady proti "tradiční" geografii (rozuměj: skutečné geografii) se musí brát s humorem. Jinak člověka přepadne čiré zoufalství. Tak proč si tím na stará kolena kazit život 🤔

      Vymazat
    4. Ty bys měl vzdát tu svoji ztrouchnivělou teorii geosystémů. To je čiré zoufalství. Prohlížet si učebnice zeměpisu pro generaci Z, které jsou prolezlé metodologií z 60. let minulého století. Zkus žít trochu víc v roce 2023.

      Vymazat
    5. Rytíř z Milenky4. prosince 2023 v 18:34

      Já žiju v roce 2023. Proto jsem schopný vidět, že systémový přístup k řešení politickogeografických, fyzickogeografických i ekologických problémů je naprosto nezbytný. Učebnice aktualizuji se svými kolegy tak, aby jejich obsah a způsob práce s informace odpovídal současné době. Na metodologii nic měnit nebudu, s tvým souhlasem nebo bez něho. Komplexnější a univerzálnější nástroj pro uvažování o krajině než je teorie geosystémů ještě nikdo nevynalezl.

      Vymazat
    6. Tak se zkus aspoň zamyslet nad tou "novou kvalitou", která vzniká organizací subsystému lidské společnosti, ty geosystéme. Pořád tam žvaníš o tom, že socioekonomická sféra se řídí jinými zákonitostmi než fyzickogeografická sféra, ale vůbec se jí nezabýváš. Přesto tomu říkáš "geografie". Věcné informace a příklady z fyzickogeografické sféry sice sem tam aktualizuješ, ale tvoje metodologie je pořád stejně omšelá.

      Vymazat
    7. Zkouška z geomorfologie – vrchol studia geografie studentů – se rýsovala jako vzdálený horský vrchol. Vít trávil noci hloubáním nad učebnicemi, obkreslováním obrysů říčních údolí a pitváním ledovcových tvarů terénu. Byl připravený.

      Vedle něj seděl Radim Tolasz, věčný šašek se zálibou ve velkých pohádkách. Radimovy poznámky byly chaotické čmáranice čmáranic a nesmyslných frází. Vít se divil, jak to Radim vůbec dotáhl tak daleko.

      Když profesor Demek zahájil zkoušku, Vítovo pero tančilo po papíře. S přesností odpovídal na otázky týkající se tektonického zdvihu, eroze půdy a krasové krajiny. Jeho mysl byla topografická mapa, každá skutečnost se vryla do paměti.

      Radim se naopak opřel v křesle a kroutil perem. Když se ho zeptali na aluviální fanoušky, zamumlal něco o „sedimentárních diskotékách“. Vít potlačil zasténání.

      Přišla poslední otázka – záludná otázka týkající se ledovcových pruhů. Vítova ruka se rychle pohybovala, kreslila schémata a citovala výzkum. Věděl to. Žil a dýchal geomorfologií.

      Radim však zíral do stropu. "Ledovcové pruhy," řekl a usmál se, "jsou jako škrábance kosmické kočky. Mimozemšťané s ledovými drápy."

      Vít zaťal čelist. Škrábance kosmické kočky? Podíval se na Radimův papír. Čmáranice připomínaly hieroglyfy z alternativního vesmíru.

      Profesor Demek sbíral zkoušky, jeho výraz byl nevyzpytatelný. Vítovi bušilo srdce. Tohle musel zvládnout. Závisela na tom jeho akademická budoucnost.

      Pak přišel zvrat. Profesor Demek se zastavil u Radimova stolu a zkoumal nesmyslné odpovědi. Radim se naklonil a zašeptal: "Pane profesore, mám návrh."

      Vítovy oči se rozšířily. Co měl Radim v plánu?

      Radim vytáhl z batohu malý pytel – náklad černého uhlí. "Pro vás," řekl, "pokud mi dáte za pravdu."

      Demek svraštil obočí. "Kredit?"

      "Na zkoušku," upřesnil Radim. "Podělím se o mou moudrost škrábání z vesmírné kočky a ty mě předáš."

      Vítovi vířila mysl. Radim uplácel profesora uhlím? Bylo to absurdní, a přesto zvláštně výstižné. Geomorfologie nikdy takovou transakci neviděla.

      Demek zíral na uhlí, pak na Radima. "Pane Tolaszi," řekl, "vaše kreativita je chvályhodná. Ale já dávám přednost znalostem před hořlavinami."

      Radim vyfoukl. "Žádná dohoda?"

      "Žádná dohoda," potvrdil Demek.

      Vítovi se rozbušilo srdce. Svůj kredit si poctivě vydělal. Když se Demek vzdaloval, Vít se naklonil k Radimovi. "Kosmická kočka škrábe, co?"

      Radim se usmál. "Hej, za pokus to stálo."

      Když byly vyvěšeny výsledky, Vítovo jméno stálo na prvním místě. Radimův chyběl. Když ale Vít odcházel z přednáškového sálu, ohlédl se. Byl tam Radim a kreslil na tabuli ledovcovou kočku.

      A tak se v análech geomorfologie zrodila legenda o zkoušce Cosmic Cat Scratch – příběh o uhlí, kreativitě a trvalé honbě za poznáním. 🌄📚✨

      Vymazat
    8. Lískulka - konverzace s Copilotem23. června 2024 v 17:12

      **Vít Voženílek** se vydal do Ostravy, aby navštívil svého přítele **Radima Tolasze**. Když dorazil, uviděl Radima na chodbě, jak se stará o kočárek. V něm spokojeně spala malá holčička.
      "Radime, to je tvé dítě?" zeptal se Vít s úsměvem.
      "Ano," odpověděl Radim pyšně. "Jmenuje se **Petra**."
      Vít se usmál a vytáhl z tašky starý psací stroj. "Radime, mám pro ni dar." Položil stroj do kočárku a poklekl k dítěti. "Ve jménu dat a map, přísahej věrnost cechu geoinformatickému."
      Petra se probudila a zvědavě se podívala na psací stroj. Vít doufal, že jednou bude také vášnivou geoinformatičkou, jako její otec.
      A tak začala jejich rodinná tradice – psací stroj v kočárku a slib věrnosti geoinformatickému cechu. A Petra? Ta se smála, jako by rozuměla každému slovu.

      Vymazat

Okomentovat

VE JMÉNU DAT A MAP PŘÍSAHEJTE VĚRNOST CECHU GEOINFORMATICKÉMU

Populární příspěvky z tohoto blogu

The Sims fotogalerie

Crash si dělá ze studia geoinformatiky dobrý den

 S Crashem to v poslední době přestává být únosné. Kdyby mu Vilda Pechanec necítil vděčnost za svůj nový zfalšovaný řidičský průkaz, už by ho z katedry dávno vylil. Crash se totiž věnuje všemu možnému, jen ne svému studiu.  Mezi jeho nejoblíbenější aktivity patří pořádání tipovacích soutěží. Víte, kolik se na minulém GIS Nightu vypilo piv? Jakou nejdelší vzdálenost urazil gisácký maskot za jediný den? Kolik chlebíčků se škvarky se sní na příštím Kartografickém dni? Crash to ví. A od té doby, co na všech společenských akcích nutí studenty i profesory účastnit se jeho nové stolní hry, to ví celá katedra. Děsím se dne, kdy se zeptá na přesný počet školních atlasů u Víti Voženílka doma. Nebo na přesný počet studentů, kterým položil klávesnici na ramena. Crash totiž ví i věci, které by vědět neměl. Crash má kromě toho i kreativního ducha, který se obvykle probouzí v tu nejméně vhodnou dobu. Včera v půl druhé v noci bombardoval Jardu Buriana seznamem skladeb, které by měl zahrát na letošním

PF 2024 (a naše nová stolní hra)

 Vít Voženílek: Klávesnice položená na rameni představuje víc než jen symbol techniky. Je to předání moci, spojení člověka s daty. Když klávesnice spočine na tvém rameni, otevírá ti cestu ke světu informací a map. Je to pasování, které tě zasvěcuje do tajemství prostoru, ale také ti dává nástroj k jeho formování. Co si o tom myslíš? Petr Skála: To je zajímavé, ale možná příliš vznešené. Klávesnice je přece jen nástroj, obyčejný kus techniky. Pasování klávesnicí na rameni může být spíš parodie na skutečnou autoritu. Není to jen rituál, který si sami vymýšlíme, abychom si dodali na významu? Vždyť skutečná moc nad daty přichází z pochopení, ne z klávesnice na rameni. Já: Ale co když ten akt má hlubší symboliku? Klávesnice spojuje fyzický svět s digitálním. Když ji Voženílek položí na rameno, není to jen o technice, ale o tom, že ti dává moc přetvářet svět podle dat, která ovládáš. Je to přechod mezi světy – z obyčejného člověka se stáváš někým, kdo vidí svět skrze prostor, čas a souřadnic