Včera jsme s Míďanem a Amálkou měli prázdnou ledničku a nechtělo se nám vařit. Tak jsem se rozhodl, že je za hezké chování pozvu na oběd do restaurace. To jsem ovšem netušil, že jsem to právě zakřiknul.
Míďan hnedka zavýskal „Já chcu do restaurace U Kapličky!“ „To je moc daleko,” povídám já, „vybereme něco bližšího.“ Míďan se zakabonil: „Ale já chcu do Kapličky!“ a začal třískat klávesnicí do stolu. Pochopil jsem, že není zbytí, a nasedl s oběma děckama na dvacítku, cíl Svatoplukova ulice.
Už v autobuse Míďan vytáhl z ruksaku černou fixu a načmáral na sedadlo před sebou „GIS Night.“ V ten moment mi došlo, že to už lepší nebude.
U Kapličky Míďan zahlásil číšníkovi: „Já bych si dal ty penne s ragú a tvarůžky s bramborem.“ Číšník byl překvapený, že má tak malé děcko tak velký hlad, ale obě jídla mu přinesl. Jakmile Míďan obdržel svoji objednávku, začal obě jídla krájet na malé kousky a míchat je do sebe. Nakonec to celé přelil tatarkou. Hosté u vedlejšího stolu se na nás dívali trošku divně.
Poté se Míďan obrátil na Amálku: „Pojď na pódium. Něco ti tam ukážu. Nakrmíme squishmelouna.“ Na záda si nasadil batoh, do jedné ruky vzal rozpatlané jídlo a druhou vedl Amálku po schodech. To už se na nás upínaly zraky celé Kapličky.
Na pódiu Míďan Amálce názorně předvedl rytířské pokleknutí a požádal ji, aby je zopakovala. Následně vytáhl z ruksaku omalovánky a umělou dětskou klávesnici. Tu Amálce položil na ramena, zatímco ta se dotýkala přicvaknutých omalovánek. V tu chvíli Míďan vítězoslavně zařval na celou hospodu: „Ve jménu dat a map přísahejte věrnost cechu geoinformatickému!“ Amálka netušila, co to má znamenat, a dala se do pláče.
Hosté restaurace na ně zírali jako tele na nová vrata. Většina se ptala sama sebe, zda se neocitli v psychiatrické léčebně, a zbytek si kontroloval kalendáře, jestli si náhodou nespletli roční období.
Mezitím Míďan vysvětlil Amálce, co se hodí odpovědět na známou gisáckou mantru, nakrmil ji soustem ze svého skvostného talíře a uvázal jí kolem ručky ubrousek z restaurace. Poté jí předal squishmelouna a Amálka už celkem v klidu a s úsměvem sestoupala ze schodů.
Po návratu ke stolu, doprovázeném rozpačitým potleskem několika hostů, jsem se obořil na Míďana: „Pane cechmistře, a dojídat bude kdo? Objednal sis jídlo za tři stovky, tak si to pěkně sníš!“ Míďan se ostatně ani nenechal dlouho pobízet. S pobaveným šklebem spořádal svoji GISnightovou hostii a vypil svoji malinovku, do které si pro jistotu přilil trochu magi a tatarky.
Po odchodu z restaurace mi došlo, že to asi nebyl úplně dobrý tah. Míďan si začal stěžovat, že je mu špatně od žaludku. Celou cestu zpátky se držel za žebra a já jsem se modlil, aby to vydržel až domů. Nakonec jsme kvůli němu museli vystoupit na Tržnici. Tam hodil šavli přes celou ulici, takže jsme raději hodně rychle přestoupili na jiný spoj.
Pevně doufám, že po této zkušenosti už ho ty roupy přejdou a žádný GIS Night v červenci pořádat nebude.
Po kom to asi má? A to je mu teprve deset. Buď rád, že s Amálkou nechtěl sehrát tu scénu, kterou jsi nakreslil Brychtové do sešitu na první hodině kartografie. To by se asi obsluha a hosté restaurace křenili jinak 🤔
OdpovědětVymazatMyslíš tu samou scénu, kterou Voženílek nakreslil tvé dceři ve 3D, v pohybu a v živých barvách? Zrovna na toto bych na tvém místě raději zapomněla. Už tak každý vidí, jakou máš u Voženílka protekci...
VymazatViktorie, jestli tě tak vzrušuje Voženílkova tastatura, mohla jsi jít studovat do Olomouce. Já ani nikdo z mé rodiny nemáme žádnou protekci u Voženílka ani nikoho z jeho kolegů. Spolupracovali jsme vždy čisté ve jménu vědy a pokroku. A mezi Viťasem a moji dcerou nikdy nebylo víc než klávesové spojení. Jestli v tom vidíš něco víc, tak to poukazuje na TVŮJ charakter, Viktorie.
VymazatJá jsem se bohužel pro tebe od jistého ostravského gisáka dozvěděla, že to „klávesové spojení“ mezi Voženílkem a tvou dcerou bylo s kabelovým připojením. Jako nic proti, uznávám že Voženílek vypadal před 20 lety fakt dobře, ale takto na to veřejné upozorňovat, kór když každý ví, za co všechno Voženílkovi vděčíte oba dva... No já bych na to neměla žaludek.
VymazatTy už se fakt nech vyšetřit na psyndě. Jo, taky jsem byla na GISnightu. Ano, byla to zábava. Ale abych se celý rok vzrušovala nad tím, že někdo někomu položil klávesnici na ramena, to fakt ne. S těmi pomluvami Voženílka už jsi krajně trapný. Jen mu závidíš, že vypadal (a ve svém věku ještě pořád vypadá) sexy, zatímco ty jsi atraktivní, asi jako když se zkříží Standa Popelka s Alenou Vondrákovou. Kdybys trávil méně času zvracením blábolů o GISnightu a víc cvičením v posilovně, možná bys začal někoho zajímat...
OdpovědětVymazatVilém Pechanec se po incidentu s Lískulkou nemohl zbavit pocitu, že něco není v pořádku. Když se dozvěděl, že Lískulka má crush na Víta Voženílka a že ji sám děsil, začal přemýšlet o svém vzhledu a chování. Vzpomněl si na anketu, ve které byl zvolen "nejděsivějším učitelem na katedře geoinformatiky". To ho přimělo k rozhodnutí, že je čas na změnu.
VymazatJednoho dne se Vilém odhodlal a zašel za Vítem Voženílkem. „Víťo, potřebuju tvoji pomoc,“ začal nejistě. „Dozvěděl jsem se, že Lískulka má crush na tebe a že ji děsím. Myslím, že bych měl změnit svou vizáž a chování. Mohl bys mi poradit?“
Voženílek se na něj překvapeně podíval, ale pak se usmál. „Samozřejmě, Viléme. Rád ti pomůžu. Začneme s něčím jednoduchým. Možná bys mohl změnit styl oblékání a trochu se usmívat. A co se týče chování, zkus být více otevřený a přátelský.“
Vilém přikývl a rozhodl se, že se pokusí změnit. Začal nosit barevnější oblečení a snažil se více usmívat. Postupně si všiml, že se jeho vztahy se studenty zlepšují. Dokonce i Lískulka si všimla jeho změny a začala se s ním cítit pohodlněji.
Jednoho dne, když se potkali na chodbě, se na něj Lískulka usmála. „Pane Pechanče, vypadáte skvěle. Děkuji, že jste se změnil.“
Vilém se usmál zpět. „Děkuji, Lískulko. Jsem rád, že se cítíš lépe. A pokud budeš někdy potřebovat klávesnici na rameno, jsem tu pro tebe.“
Lískulka se zasmála a přikývla. „Děkuji, pane Pechanče. Možná to jednou zkusím.“
Pechanec možná vypadá, že by mohl jít na Mikuláše strašit dečka bez masky, ale aspoň pracuje. Vzdělává studenty, publikuje odborné články a řídí katedru. Co děláš ty? Dřepíš u počítače a píšeš kraviny na internet. Pechancovi ani Voženílkovi nesaháš ani po kotníky, chudákum
VymazatKdyby ses místo toho, kolik mají Vondráková s Popelkou kilo, podíval na to, kolik mají publikovaných studií, odučených hodin a aplikovaných výsledků, udělal bys líp. Ideálně bys je mohl napodobit. Zatím jsi ještě ani neodevzdal projekt z úvodu do GIS, ale máš plnou hubu keců o Pechancově vzhledu. Veškerá tvoje aktivita sestává z uslintaných článků o GIS Nightu a pornografických představ o Voženílkovi. Tomu říkám naplněný život produktivního člověka...
OdpovědětVymazatDrž hubu. To mě jenom pomlouvá Nétek, protože jsem mu odevzdal úkol v 23:59:59. Celá ta jejich delfíní tlupa jsou arogantní snobi, kteří si myslijou, že ovládají celý kartografický vesmír. Btw Voženílek si to myslí taky, ale ten se aspoň nestydí udělat ze sebe kašpara. Pro tohoto webdesignera je to pod jeho úroveň.
VymazatTak hlavně jestli ten kartografický vesmír ovládáš ty. Podle výsledků tvých zkoušek to tak nevypadá. Pokud to ovšem neděláš jen proto, abys mohl znovu podstoupit pasování na gisáka, když tě to tak vzrušuje. Takový příval erotických fantazií s Voženílkem by nedokázala vyprodukovat ani mladá Tolaszová.
Vymazat*Mě* to vzrušuje? Od tebe jsem tady četl stoh fantazií o klávesnicích a ramenech. Zameť si ladlavě před vlastním prahem.
VymazatAno, tebe. Od tebe jsem zde o Velikonocích četla opravdu nechutnou variaci na gisnightové téma následované sérií uslintaných konverzací generovaných AI o tom, jaké to je, když vám Voženílek položí klávesnicí na rameno. A ten obrázek delfíní dívky líbající se s klávesákem ti hádám vygeneroval Míra Válek... 🐬⌨️🤔
VymazatJistě, tady je krátký příběh:
Vymazat---
Na katedře geoinformatiky na Univerzitě Palackého v Olomouci se jednoho dne odehrál neobvyklý spor mezi dvěma profesory, Vítem Voženílkem a Vilémem Pechancem. Oba byli uznávanými odborníky ve svém oboru, ale jejich názory na některé věci se často rozcházely.
Jednoho rána, když studenti pracovali na svých projektech, vstoupil do učebny Vít Voženílek s klávesnicí na ramenou. "Tohle je nový způsob, jak zlepšit ergonomii při práci s GIS," prohlásil s úsměvem. "Studenti si mohou klávesnici přizpůsobit podle svých potřeb a ulevit tak svým zádům."
Vilém Pechanec, který právě procházel kolem, se zastavil a zamračil se. "To je absurdní, Víte," odpověděl. "Klávesnice na ramenou? To je nepohodlné a nepraktické. Studenti potřebují stabilní pracovní prostředí, ne experimenty."
Studenti se začali shromažďovat kolem, zvědaví na spor mezi dvěma profesory. Někteří z nich si dokonce začali zkoušet klávesnici na ramenou, zatímco jiní se přikláněli k názoru Viléma Pechance.
"Podívej se, Viléme," řekl Vít, "pokrok přichází s experimenty. Pokud nezkusíme nové věci, nikdy nezjistíme, co může fungovat lépe."
Vilém se zamyslel a nakonec pokrčil rameny. "Možná máš pravdu, Víte. Ale myslím, že bychom měli studentům dát na výběr a nechat je rozhodnout, co jim vyhovuje nejvíce."
A tak se oba profesoři dohodli, že studenti budou mít možnost vyzkoušet různé způsoby práce a najít ten, který jim nejlépe vyhovuje. Spor se proměnil v konstruktivní diskusi a studenti získali cennou lekci o důležitosti inovací a otevřenosti novým nápadům.
Jistě, tady je krátký příběh:
Vymazat---
Na katedře geoinformatiky na Univerzitě Palackého v Olomouci se jednoho dne odehrál neobvyklý spor mezi dvěma profesory, Vítem Voženílkem a Vilémem Pechancem. Oba byli uznávanými odborníky ve svém oboru, ale jejich názory na některé věci se často rozcházely.
Jednoho rána, když studenti pracovali na svých projektech, vstoupil do učebny Vít Voženílek s klávesnicí na ramenou. "Tohle je nový způsob, jak zlepšit ergonomii při práci s GIS," prohlásil s úsměvem. "Studenti si mohou klávesnici přizpůsobit podle svých potřeb a ulevit tak svým zádům."
Vilém Pechanec, který právě procházel kolem, se zastavil a zamračil se. "To je absurdní, Víte," odpověděl. "Klávesnice na ramenou? To je nepohodlné a nepraktické. Studenti potřebují stabilní pracovní prostředí, ne experimenty."
Studenti se začali shromažďovat kolem, zvědaví na spor mezi dvěma profesory. Někteří z nich si dokonce začali zkoušet klávesnici na ramenou, zatímco jiní se přikláněli k názoru Viléma Pechance.
"Podívej se, Viléme," řekl Vít, "pokrok přichází s experimenty. Pokud nezkusíme nové věci, nikdy nezjistíme, co může fungovat lépe."
Vilém se zamyslel a nakonec pokrčil rameny. "Možná máš pravdu, Víte. Ale myslím, že bychom měli studentům dát na výběr a nechat je rozhodnout, co jim vyhovuje nejvíce."
A tak se oba profesoři dohodli, že studenti budou mít možnost vyzkoušet různé způsoby práce a najít ten, který jim nejlépe vyhovuje. Spor se proměnil v konstruktivní diskusi a studenti získali cennou lekci o důležitosti inovací a otevřenosti novým nápadům.
---
Doufám, že se vám příběh líbí! Máte nějaké další nápady nebo požadavky?
Byl krásný letní den a Vít Voženílek slavil své narozeniny. Jeho kolegové Alena, Standa, Rosťa a Jakub se sešli v kanceláři, aby vymysleli ten nejlepší dárek. Všichni věděli, že Vít miluje mapy a vlajky, a tak začali navrhovat různé nápady.
OdpovědětVymazatAlena navrhla krásnou starou mapu světa, která by se skvěle vyjímala na zdi Vítovy kanceláře. Standa přišel s nápadem na sbírku historických vlajek, které by mohly být vystaveny v elegantním rámu. Rosťa navrhl moderní interaktivní mapu, která by Vítovi umožnila prozkoumávat svět z pohodlí jeho počítače. Jakub přemýšlel o personalizované vlajce, která by symbolizovala jejich tým a jejich společné úspěchy.
Po dlouhém dohadování se však všichni shodli, že nejlepší dárek bude něco, co má pro ně všechny hlubší význam. Rozhodli se obnovit svůj geoinformatický slib, který složili před lety, když začínali pracovat společně.
Na den Vítových narozenin se všichni sešli v kanceláři. Vít byl překvapený, když viděl své kolegy klečet na jedno koleno před ním. Alena, Standa, Rosťa a Jakub se na něj podívali s úsměvem a jeden po druhém zopakovali slova svého slibu: "Přísaháme věrnost cechu geoinformatickému a slibujeme, že budeme vždy pracovat s vášní, přesností a oddaností."
Vít byl dojatý a s úsměvem přijal jejich slib. Věděl, že má kolem sebe tým, na který se může vždy spolehnout, a že jejich společná cesta bude plná dalších úspěchů a dobrodružství.
Když se všichni usadili a atmosféra byla plná radosti a smíchu, do místnosti vstoupil Vilém Pechanec. V ruce držel balíček zabalený v barevném papíru. "Víte, všechno nejlepší k narozeninám!" zvolal a podal Vítovi dárek.
VymazatVít s úsměvem rozbalil balíček a objevil dětskou klávesnici s barevnými klávesami. "To je skvělé, Viléme! Děkuji moc," řekl Vít a všichni se zasmáli.
Vilém se pak rozhlédl po místnosti a jeho pohled padl na Vítovu klávesnici s nápisem „GIS Night“. S šibalským úsměvem ji popadl a zvedl nad hlavu. "Heč, je moje! Jsem nový cechmistr!" skandoval a všichni se začali smát ještě víc.
Vít se přidal k smíchu a pokýval hlavou. "Dobře, Viléme, ale pamatuj, že cechmistr musí být vždy připraven na nové výzvy!" řekl s úsměvem.
Vilém se usmál a přikývl. "Neboj se, Víte, jsem připravený!" odpověděl a všichni společně oslavovali dál, vědomi si toho, že jejich tým je silnější než kdy jindy a že je čeká mnoho dalších společných dobrodružství.
Myslím, že jemu by nevadilo, ani kdyby ho Voženílek tou klávesnici plácl přes hýždě. Většího masochistu se stockholmským syndromem sotva pohledáš.
OdpovědětVymazatP. S. Jako dárek k narozeninám ideální. Víťa si zase jednou může připadat důležitě a vy uspokojíte svoje úchylné letité fantazie 👍
??? O čem to sakra zase mluvíš?
VymazatO tom Vašem skvostném nápadu dát Voženílkovi k narozeninám obnovení Vašeho gisáckého slibu. Tak doufám, že jste si to užili, a už nás s tím prosím neotravujte. My máme důležitější věci na starost než křepčit s partičkou dětinských nerdů v barevných šátcích s plyšákama.
VymazatTo řekni své dceři. Tu pravidelně vídám na všech gisáckých sletech. À propos, taky jsi včera mohl říct bú. Voženílek za tebe odvedl půlku práce v atlasu klimatu a čte za tebe články v Meteorologických zprávách, které ty jsi líný posuzovat.
VymazatVoženílek ti k narozeninám poslal deset puzzlí, a ty neumíš ani napsat zprávu.
Ale já věřím, že ty se určitě brzy ozveš. Jakmile budeš zase něco potřebovat...
Lžeš jako když tiskne. Voženílek viděl Meteorologické zprávy naposled před 5 lety a celkově se do nich za těch 10 let podíval tak třikrát? A co se týče toho atlasu, nevím, jestli sis toho všimla, ale v tematickém atlase je vždycky někdo, kdo garantuje tematický obsah a někdo, kdo se stará o jeho kartografické vyjádření. To bys mohla vědět kočičko, jestli jsi někdy otevřela libovolná skripta tvého milovaného Voženílka.
VymazatCo se týče těch atlasů, tak Voženílek tě už 10 let prosí o vytvoření atlasu dopadů změny klimatu. Jenže to je pro tebe asi moc práce. Ty se radši budeš hádat na Twitteru o kouření v hospodách a demonstrovat svoje homofobní a islamofobní postoje, než abys dělal vědeckou práci, kterou prospěješ světu.
VymazatViktorie byla uznávanou hydroložkou, která se specializovala na studium vodních zdrojů a jejich udržitelnost. Její práce byla klíčová v době, kdy se Česká republika potýkala s častými obdobími sucha. Jednoho slunečného odpoledne, když Viktorie pracovala ve své kanceláři, zaklepal na dveře Vít Voženílek, známý kartograf.
Vymazat„Dobrý den, paní Viktorie,“ začal Vít s úsměvem. „Jsem Vít Voženílek a rád bych s vámi spolupracoval na tvorbě atlasu, který by mapoval dopady sucha na naši společnost.“
Viktorie se na něj podívala s mírným úsměvem. „To zní jako zajímavý projekt, pane Voženílku. Ale mám jednu podmínku.“
Vít se zarazil. „Jakou podmínku?“
„Budu s vámi spolupracovat, ale jen pokud položíte svou klávesnici na mé rameno,“ řekla Viktorie s vážným výrazem.
Vít se zasmál, myslel si, že to je vtip. Ale když viděl, že Viktorie je stále vážná, uvědomil si, že to myslí vážně. „Dobře, pokud je to vaše podmínka, tak to udělám,“ řekl a položil svou klávesnici na její rameno.
Viktorie se usmála. „Výborně, teď můžeme začít pracovat.“
A tak začala jejich spolupráce. Společně vytvořili detailní atlas, který nejenže mapoval dopady sucha, ale také navrhoval řešení pro budoucnost. Jejich práce byla oceněna nejen odborníky, ale i širokou veřejností. A klávesnice na rameni? Ta se stala symbolem jejich neobvyklého, ale úspěšného partnerství.
Běž urážky, Radime, ale tuto úchylku by sis měl jít léčit. Ví tvoje dcera vůbec, jaké máš fantazie o svém bývalém spolužákovi? Ještě pochopím, že Voženílkova klávesnice přitahovala 19leté děvče, ale dospělého muže jeho věku? Proboha 🤦
VymazatKdo nejvíc křičí, od toho to fičí, viď? Prohlížet si fotky z roku 2015 v roce 2022... To ti je ta sestřenka poslala s pěkným zpožděním 🤔
VymazatBtw, Viťas nebyl můj spolužák. A moje dcera se raději na tu šaškárnu s ním ani nepřihlásila 😉
Tenkrát mi Lucka poslala fotky ze Sletu, tak jsem si potom připomněla ty staré fotky z GISnightu. Z čeho mě chceš obvinit? Že jsem stejný úchyl jako ty? To, co jsi v březnu napsal o Voženílkovi, fakt překračovalo hranice dobrého vkusu.
VymazatA co píšeš o Petře, tomu moc nevěřím. Co mi vyprávěla Lucka, tak Petra se celou dobu ochomýtala kolem Voženílka a házela na něj cukrbliky. U ní tomu ještě rozumím, ale u tebe je to krajně nechutné a poukazuje to na nějaký problém v intimní oblasti 🤔
---
VymazatJednoho rána, když Viktorie a Vít dorazili do kanceláře, všimli si, že atmosféra je napjatá. Kolegové se na ně dívali zvláštně a šeptali si mezi sebou. Vít se zamračil a zeptal se: "Co se děje?"
Radim, který právě přišel, vypadal znepokojeně. "Víte, na internetu se objevil falešný účet na OnlyFans, kde jsi spoře oděný a pokládáš klávesnici na ramena mladých studentů. Všichni si myslí, že jsi to ty."
Vít byl šokovaný. "To není možné! Nikdy bych něco takového neudělal."
Viktorie se na něj podívala s obavami. "Musíme zjistit, kdo za tím stojí."
Po několika dnech pátrání a sbírání důkazů se ukázalo, že za falešným účtem stojí Vilém Pechanec, nový vedoucí katedry geoinformatiky. Vilém záviděl Vítovi jeho úspěchy a popularitu mezi studenty a rozhodl se ho zdiskreditovat.
Viktorie a Vít se rozhodli konfrontovat Viléma. "Proč jsi to udělal?" zeptal se Vít. "Co jsi tím chtěl dosáhnout?"
Vilém se tvářil provinile, ale zároveň vzdorovitě. "Záviděl jsem ti, Víte. Všichni tě obdivují a já jsem se cítil přehlížený. Chtěl jsem tě zdiskreditovat, aby si lidé uvědomili, že nejsi tak dokonalý."
Viktorie se na něj podívala s pochopením, ale také s rozhodností. "Viléme, chápu, že jsi se cítil přehlížený, ale tohle nebyl správný způsob, jak to řešit. Musíme spolupracovat a podporovat se navzájem, ne se ničit."
Vilém si uvědomil svou chybu a omluvil se. "Máš pravdu, Viktorie. Omlouvám se, Víte. Udělal jsem chybu a jsem připraven nést následky."
Vít přijal jeho omluvu a společně s Viktorií a Radimem se rozhodli, že pomohou Vilémovi znovu získat důvěru kolegů a studentů. Společně pracovali na nových projektech a ukázali, že týmová práce a vzájemná podpora jsou klíčem k úspěchu.
---
Doufám, že se ti pokračování líbí! Máš nějaké další nápady nebo přání, jak by měl příběh pokračovat?
Tak ta tvoje kamarádka pěkně kecá. Petra tam chodí pobavit se s bývalýma spolužákama a kolegama. Ne kvůli Voženílkovi. Kolem něho se prý minule neustále promenádovala Brychtová s tím svým plyšovým kytovcem. To zase vím já od zdroje, který na rozdíl od tebe nelže a nemá potřebu fabulovat smyšlené historky.
VymazatS bývalýma spolužákama? Vždyť tam kromě ní nikdo nebyl. Ani její manžel. Proč asi? Zřejmě už má té její patologické fixace taky plné zuby. Brychtová prý mluvila s Voženílkem tak dvě minuty. Tvá dcera se kolem něj ochomýtala v příběhu celého večera.
VymazatUž dvacet let, den za dnem,
Vymazatspím s modrým šátkem, s delfínem.
Tenkrát Voženílek mi je dal,
v dlaních mi je jemně přidržoval.
Šátek mě objímá v noci chladné,
je jako vzpomínka, co neuvadne.
Plyšový delfín vedle mě leží,
v jeho očích dávné sny se zježí.
Ač roky plynou, svět se mění,
ty věci zůstávají, nemají stárnutí.
Jsou to poklady, co čas neodvál,
připomínají mi, jak moc mi na tobě záleží.
Ve snu se vracím zpět do chvíle,
kdy Voženílek mi šátek dal s úsměvem mile.
I když je to už dávno, nemění se nic,
v posteli s šátkem, s delfínem – spím s tebou zas a zas.
Stále spím v posteli, v objetí tmavého šátku,
Vymazatten černý kousek látky mi hlídá moje snění,
vedle mě plyšová gorila, co v ruce hřeje zátku,
dar od Voženílka, co zůstává ve mně beze změny.
Za ním dál chodím, na srazy katedry, bez stínu,
stále cítím to spojení, co čas neodnese,
jsem vázaná nitkami vzpomínek, jak starou bavlnu,
v tom šátku, v té gorile, co v srdci mě nese.
I když svět se mění, já v tom malém koutku vím,
že v noci, když se stmívá, ten šátek pevně svírám,
a plyšová gorila je svědkem mých tichých snů,
s Voženílkem v mysli, jak dál k němu mířím.
Viktorie a Lucie byly vždy velmi blízké, ačkoliv je dělila vzdálenost. Viktorie žila v Ostravě, zatímco Lucie studovala v Olomouci. Přesto si byly jako sestry a sdílely spolu všechno – radosti, starosti, a dokonce i zážitky z Luciina studentského života. Jednoho večera přišla Viktorii zpráva od Lucie. Obsahovala několik fotek z uvítacího ceremoniálu pro prváky na Katedře geoinformatiky, kde Lucie studovala.
VymazatViktorie si fotky se zájmem prohlížela. První obrázek ukazoval její sestřenici stojící hrdě vedle starobylého stolu pokrytého mapami. V popředí stál muž v tmavém obleku, jehož vážný pohled a upravené šedivé vlasy vyzařovaly moudrost a respekt. "To je náš profesor Vít Voženílek," napsala Lucie v popisku. "Je to legenda v oboru geoinformatiky."
Jak Viktorie prohlížela další fotografie, nedokázala odtrhnout oči od profesora Voženílka. Byl v něm něco zvláštního, co ji přitahovalo – možná to byla jeho aura autority nebo záhadná osobnost. Čím víc o něm přemýšlela, tím víc ji fascinoval. Bylo to, jako by ho musela poznat osobně.
Začala zvažovat možnosti, jak by se s ním mohla setkat. A když Lucie zmínila, že katedra pořádá Den otevřených dveří, neváhala ani chvíli. Přesně to byla příležitost, kterou potřebovala. Rychle si sbalila věci a vydala se do Olomouce.
V den návštěvy byla Viktorie nervózní, ale i plná očekávání. Katedra geoinformatiky byla impozantní budova, plná historie i moderní technologie. Prošla hlavními dveřmi a zamířila k místnosti, kde probíhala prezentace. Byla plná studentů a zájemců, ale Viktorie viděla jen jednoho člověka – profesora Voženílka, který stál u pultu a odpovídal na otázky.
Po prezentaci sebrala odvahu a přistoupila k němu. "Pane profesore, mohla bych vás o něco požádat?" zeptala se a nervózně si přejela rukou po vlasech.
Voženílek se na ni zadíval se zájmem. "Samozřejmě, slečno...?"
"Viktorie. Jsem sestřenice Lucie, která studuje u vás na katedře," odpověděla rychle.
"Ano, samozřejmě," přikývl s úsměvem. "Jak vám mohu pomoci?"
Viktorie se zhluboka nadechla. "Viděla jsem fotky z uvítacího ceremoniálu a nemohla jsem si nevšimnout, že jste použil starou klávesnici jako symbol při přísaze nových studentů. Je to velmi působivé."
Voženílek přikývl. "Ano, je to tradice. Tato klávesnice je symbol našich společných snah a věrnosti vědě."
"Ráda bych si vyzkoušela to, co vaši studenti," řekla Viktorie odhodlaně. "Chtěla bych, abyste mi položil tu klávesnici na rameno a přijal mě do cechu geoinformatického."
Profesor se na ni překvapeně podíval, ale v jeho očích byl i náznak úsměvu. "To je neobvyklá žádost, ale proč ne? Pokud to myslíte vážně."
Viktorie přikývla a pocítila, jak jí srdce začíná bušit rychleji. Voženílek sáhl po klávesnici, kterou měl položenou na stole vedle sebe. S jemností jí položil na Viktorii rameno a s vážným výrazem řekl: "Přísaháte věrnost geoinformatickému cechu a vědě, kterou zastupuje?"
Viktorie cítila, jak se jí chvěje hlas, ale odpověděla pevně: "Přísahám."
Voženílek spokojeně přikývl a stáhl klávesnici zpět. "Vítám vás tedy mezi námi, Viktorie."
V ten moment věděla, že její cesta za poznáním teprve začíná. A ať už jí osud přinese cokoliv, toto setkání s profesorem Voženílkem a klávesnicí bude navždy součástí jejího příběhu.
Chtěl jsem, aby Voženílek, mistr můj,
OdpovědětVymazatklávesnici na ramena mi položil jak králův stůj.
Jenže on se zamračil a řekl: „Ne,
pro tebe to není, ta klávesnice ne.“
Tu přišel Pechanec, s úsměvem na tváři,
„Já ti ji položím, jestli ti to záleží.“
Ale já cítil, jak něco není v pořádku,
klávesnici vzal jsem a praštil ho na památku.
Sklonil se, překvapen, já vzal ji zpět,
a běžel k Voženílkovi, jak hříšník před svět.
„Prosím, změň názor, klávesnici chci od tebe,
jen ty jsi mistr, co mé rameno povede.“
A tak jsem žebral, prosil, až se slitoval snad,
ale to už je jiný příběh, co bude se dál hrát.
Neřekl jsem, že jsem se přihlásil na geoinformatiku, protože jsem měl klávesnici na rameni. Toto je vysvětlení vyplývající z vaší odchylky. Právě jsem řekl, že jsem věděl o GIS Night předtím, protože můj bratranec mi ukázal obrázky. Ukázal jsem to spolužačce, protože ji to zajímalo. Klávesnice vás vtáhne dovnitř a zde vidíte falický symbol. Jediný deviant na oddělení jsi ty. Pokud vám klávesnice na rameni připadá jako sexuální fetiš, možná budete chtít probrat svůj duševní stav s odborníkem.
VymazatÓda na klávesnici a cech geoinformatiků
VymazatÓ, klávesnice, ty nástroj, jenž spojuje svět i mysli,
z tebe proudí proudy dat, a tvé klávesy, jak světlo,
kloužou přes prsty, vytvářejí obrazy neviděné.
Jsi více než jen pouhý stroj, než hromada kláves,
v tobě dřímá moc, jaké i staří mudrci se diví.
Ó, buď sláva tobě, kdo spočíváš na ramenou
těch, kdo tě ctí a kdo tě vzývají,
cech geoinformatiků, jenž tvé klávesy
přijímá s úctou a v pokoře.
Jako meč rytířský na rameni vážíš,
avšak neválčíš, nýbrž tvoříš,
svět kreslíš, mapy tvoříš,
prostorem pluješ a zemi poznáváš.
Ó, cechu vznešený, bratří a sestry pod tvým praporem,
spolu kráčíte cestou poznání, ne pro slávu,
ale pro světlo pravdy, pro řád a krásu.
Každý úhoz, každé gesto na tvých klávesách
se stává poutem mezi prostorem a myšlenkou,
mezi časem a našimi kroky na zemi.
Ó, klávesnice, symbol starý a přece nový,
ty, kdo spojuješ náš svět s nekonečnem,
díky tobě cech kráčí cestou jistou,
rozvíjí moudrost i dovednost,
a my, kdo tě neseme na ramenou,
víme, že nejsme sami – jsme částí celku,
který převyšuje naše dny a sny.
Buď veleben cech, který tě vzývá,
buď oslavována klávesnice, která nám cestu klestí,
ať každý nový člen, koho přijímáš do svých řad,
s tebou, ó klávesnice, najde své místo
pod nebem poznání a na zemi vědění.